26.5.18

Reakce Zastoupení Evropské komise v ČR na článek MF Dnes s názvem „Focení jen se souhlasem“


Milá MF DNES!

Máme pro Tebe tip: co takhle napsat něco nového, osvěžujícího a pravdivého? Tvůj článek „Focení jen se souhlasem“ o „směrnici“ o ochraně osobních údajů (pro Tvou informaci: jde o nařízení a ne o směrnici) je totiž obsahem téměř jako okopírovaný ze starších článků z jiných médií, které navíc mezitím vyvrátili i čeští experti jako nesmysl.

Dovolíme si uvést Tvůj text na pravou míru: školy nemusí panikařit. Tečka. Nové nařízení o GDPR pro ně není žádná revoluce. Máme český zákon č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů. A občanský zákoník. Ten říká, že rodiče musí dát souhlas s uveřejňováním fotografií svých ratolestí. Nově nesmí školy bez souhlasu rodičů uveřejnit fotografii s popiskem typu „Pepíček Vosátků dává gól“. Naopak fotky popsané „4.A hraje fotbal“ se to netýká. Obavy, že rodiče budou muset dávat souhlas před uveřejněním každé takové fotografie, jsme vyvraceli už mnohokrát, ale rádi to uděláme znovu: Nebudou! Stačí jen hromadný souhlas.

Ještě drobnost: prosím nestraš příště čtenáře tím, že školám hrozí pokuta 20 milionů eur. Víš proč? Protože to nařízení není zaměřené v první řadě na školy, ale hlavně na banky, mobilní operátory, digitální giganty a velké sektory, které zpracovávají obří množství citlivých dat. Tedy na ty, u nichž má případné zneužití dat opravdu velký dopad. Vzpomeňme na případ Cambridge Analytica.

A na závěr máme ještě jednu obecnou prosbu: prosím pomoz nám správně informovat (nejen učitele) a bránit opakování nepravdivých mýtů, které již vyvracely nejrůznější kapacity, včetně například komisařky Jourové.

Měj se hezky.

S pozdravem

Zastoupení Evropské komise v ČRZdroj: Zastoupení Evropské komise v ČR

1 komentář:

Vít Tomis řekl(a)...

nejrůznější kapacity, včetně například komisařky Jourové.
Aha, článek byl míněn ironicky. To jsem pochopil až z poslední věty.

Okomentovat