18.5.18

Radim Šíp: Inkluze a mizerně placení soumaři

Rok před tím, než měla vejít v platnost vyhláška č. 27/2016 Sb. – jsem v Kulturních novinách vyjádřil obavu z toho, jakým způsobem má být do škol plošně implementována inkluze. Nastalo přesně to, čeho jsem se obával. Slovo inkluze se stává sprostým slovem ještě více než kdykoli předtím. Udivuje mě, jak prorocká byla jedna z posledních vět mého textu:

Podoba dnešního zavádění inkluze povede k dalším rozpačitým výsledkům, na něž doplatí ti v systému nejslabší – učitelé, asistenti pedagoga a žáci. Výsledky způsobí další, ještě silnější vlnu rozčarování, než tomu bylo v případě kurikulární reformy. Právě tuto vlnu pak využijí demagogové všeho druhu, aby ideje nové filosofie kurikula a nutnosti inkluze smetli s girlandami prázdných frází ze stolu jako další ‚neplodné nápady snílků‘.


Z článku v Kulturních novinách vybíráme:

Zatím se ještě nikdo z nejčelnějších reprezentantů politického systému v ČR – samozřejmě s nepřekvapivou výjimkou populisty Zemana – razantně neobrátil proti inkluzi. Ale čas již neodkladně odtikává. MŠMT pod vedením ministra v demisi Plagy začalo „racionalizovat“ svůj přístup k inkluzi. Již nyní vytváří naslibované, ale často neproplácené nárokové prostředky deficit, jenž bude ještě navýšen připravovanými škrty. Učitelé a ředitelé se budou dál ohýbat pod příšernou administrativou, která je od počátku reformy dusí, ale navíc se jim ještě sníží reálné mzdové a nárokové prostředky. Ano, to je ona „racionalizace“! Před necelým rokem to byl stát, který vytvořil rybník, v němž se nedá dýchat. Místo, aby nyní stát sanoval chyby implementace a investoval nemalé peníze do odstranění bahna, ještě více přiškrtí kohouty zdrojů. Pěkně je všechny ještě více podusí! Ostatně ředitelé a učitelé a děti toho už přežili tolik. Přežijí znovu.

A logika těchto kroků? Necháme je ještě nějakou dobu topit, poté my, inkluzobijci, přicváláme a zachráníme přeživší se slovy: Pozor na „sluníčkáře“!(...)

Ještě že profesní vědomí učitelů spí a je stejně bezbranné jako to naše. Ještě že jsou učitelé tak nevzdělaní jako my. Ještě že učitelé, stejně jako my, nenalezli svoji politickou sílu a odvahu a nestojí v ulicích. A měli bychom se bát, neboť s učiteli sdílíme to podstatné: nejsme schopni řešit reálné problémy, máme strach vystoupit ze zajetých kolejí a jsme tragicky nevzdělaní.

Instituce, v níž jsme po generace vzděláváni a vychováváni, odvedla skvělou práci! Přesně tu, kterou po ní chtěl pruský král Fridrich II. Veliký. Jsou z nás poslušní, průměrně vzdělaní tvorové, kteří umí číst, psát a počítat, ale ne myslet a jednat. Tupě čekáme na vůdce a svoje frustrace kanalizujeme u piva tím, že rozséváme svoje toxická „moudra“. Jedním z nich je: „Inkluze je úplná blbost!“

2 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Polemika ZDE: https://www.kulturni-noviny.cz/nezavisle-vydavatelske-a-medialni-druzstvo/archiv/online/2018/20-2018/nejen-o-sprostych-slovech-ve-skolstvi

Josef Soukal řekl(a)...

R. Šíp bohužel konstruuje falešné dilema mezi stanovením vzdělávacích cílů (žák v určitém věku umí to a to) a individuálním rozvíjením schopností žáka. Absolvovat určitý stupeň školy s sebou musí nést určitou informaci o schopnostech a vzdělání žáka.

Okomentovat