20.5.18

Patrik Novotný: CERMAT – uniformita za každou cenu

V průběhu dubna a května došlo opět k běžnému cirkusu státních maturit, ke kterým se přidala i jednotná přijímací zkouška na SŠ. Jako každý rok se objevilo mnoho kritiků, ať už se jedná o Společnost učitelů českého jazyka a literatury či senátora a ředitele gymnázia Jiřího Růžičku.

Z komentáře ve Student.E15.cz vybíráme:

Nejhoršího teroru se CERMAT dopouští na učitelích a to tím, že jim nenaslouchá. Zavedením jednotných přijímacích zkoušek došlo ke každoročnímu omezení výuky pro tyto zkoušky z 2 na 4 dny. Řada škol řeší situaci tak, že vedle státních přijímacích zkoušek má ještě svoje vlastní, aby našla mezi studenty ty, které skutečně hledá. Jde totiž o to, že pokud centralizujeme vstup i výstup z dané školy, tak z ní činíme pomalu jen spádovou školu, avšak každá škola by měla mít právo vybrat si studenty a naopak. Každá škola má vlastní školní vzdělávací plán a různou kvalitu výuky, proč tedy nemůže vybírat studenty dle svých kritérií? Učitel by neměl být nástrojem vzdělávání, měla by to být osobnost, která ví, jak učit, a stát jí jen rámcově říká, co učit. A právě zde stát projevuje svými centralizačními tlaky neúctu k pedagogickým pracovníkům.

22 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

uniformita za každou cenu

Člověk, který vykonává svoji práci v souladu s požadavky zákona a dalších zejména pak odbornýc norem, je uniformní. Teď jde o to, jestli je ta uniformita vnímána jako jednotnost, a nebo jednotvárnost. Pytlici vždy vítají, pokud lidé poskytující pytlikům nějakou službu, namátkou uvaření jídla, opravu automobilu, vyléčení choroby, tu službu vykonávají jednotně, a klidně i jednotvárně, to jest správně.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Autor článku (mimochodem maturant), si to pěkně schytá, protože zapomněl zmínit nejvýznamnějšího, nejzapálenějšího a vůbec omnipotentního kritika NM - OB. To se nezapomíná.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

každá škola by měla mít právo vybrat si studenty

A cožpak nemá? A jakpak se chovaly školy ještě nedávno? Přijímačky rušily a žáky masově lovily. To nemá s Cermatem nic společného.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pytlici mají rádi jednotné lékaře? Já raději ty individualisty, mírně geniální, kteří mi dají něco navíc - víru, že se uzdravím, víru, že donosím dítě. Ale proti gustu...

Pěkný článek. Chválím maturanta, že myslí na učitele, kteří jednotnost a jednotvárnost nemají v lásce. Ano, je to tak - maturanti se otřepou, ale my v tom systému zůstáváme. Nebo můžeme odejít :)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici mají rádi jednotné lékaře?

Ano. Lékaře i zdravotnický personál, který jednotně dodržuje standardní postupy.
To dodávání víry pacientům mezi ně patří, víte? Právě o tom pytlici něco vědí. A jejich jednotným lékařům, a nejen chirurgům z písecké, strakonické a zejména pak střešovické nemocnice, za to patří pytliků neskonalý dík.
V každém případě by učitel měl aspoň něco málo vědět o přínosu vzorců chování a myšlení, o významu rituálů pro ukotvení a sebejistotu dítěte. Jedině špičkový rutinér může improvizovat v krizových situacích se zárukou úspěchu. Tak příště o například pilotech nebo vedoucích letového provozu...

Veronika Valíková řekl(a)...

Valíci o doktorech také něco vědí. Ale rozlišují rutinu a jednotnost. Jednotní jsou mloci - s kolektivním vědomím. Rutinér ctí pravidla, nikoli jednotné myšlení.

Oni se pytlici tváří nestranně, ale když přijde na věc, mají dost jednotné jasno. Až z toho občas mrazí. Ten Sekora je dobře napsal :)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ale rozlišují rutinu a jednotnost.

No paráda! Tak ještě jak co a za jakých okolností. Jednota pitomců je až děsivá.
A ve výchově ditěte radši osvědčené rutiny, a nebo jednotnost v působení?

krtek řekl(a)...

Je maturita kvalifikační zkouškou nebo postupem? Také mám raději někoho s kvalifikací než s neotřelým, ale necertifikovaným postupem.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pokud jednotně působí rutinéři pod pitomým systémem...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud jednotně působí rutinéři pod pitomým systémem...

Něco tak nesvobodného, jako jsou alternativní školy, by pytlici do debaty radši ani nezavlékali.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Článek je po obsahové stránce namnoze problematický až nesrozumitelný, viz: "Mimo jiné i proto, že poznatky ve specifičtěji zaměřených vědních oborech, jako jsou fyzika či biologie, se na rozdíl od počtů či základních počtů, čtení a psaní nemění." Takže "počty či základní počty, čtení a psaní" procházejí nějakými změnami, zatímco poznatky ve fyzice a biologii se nemění? To je tvrzení více než odvážné, řekl bych až totálně nesmyslné a skutečnost popírající. Toto se v "pěkném" článku objevit nemůže.

P. Vršecký řekl(a)...

Tak hlavně že nemá jasno (ať už kolektivně nebo individuálně) Veronika z Arcu. Ačkoliv ona jasno má. Že příznivci SM jsou na ní finančně zainteresovaní. Pořád ještě v sobě nedokázala najít dost slušnosti, aby se za ten plivanec omluvila. Prostě dělá, jako že nic.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pane Vršecký, važte slova. Nic takového jsem nikde nenapsala. To píšete Vy.

Ano, pane Stanzele, to je drobný lapsus, všimla jsem si. Možná mají maturanti dojem, že přírodovědné obory jsou stabilní díky školním maturitám, zatímco čeština a matematika v testech vykazují různé proměny. Nebo se autor trochu upsal. Pěkný den.

Eva Adamová řekl(a)...

Bohužel, paní Valíková, napsala.

P. Vršecký řekl(a)...

Tak se podívejme, co Veronika z Arcu napsala

A chápu rozhořčení přítomných. Když jde o peníze....

2. května 2018 20:24


V kontextu kritiky (bez validního argumentu) zastánců SM. Byla vyzývána několika uživateli (včetně mne) k vysvětlení, dělala jako že nic. A teď mne vyzývá, abych "vážil slova". Neskutečné. Vy se skutečně nestydíte, paní Valíková? Tomu se říká kachní žaludek.

Josef Soukal řekl(a)...

Paní Valíkové bohužel některé věci nedochází. Nebo je prostě vytěsní.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tomu se říká kachní žaludek.

Pytlici žili v povědomí, že kachní žaludek je takový, který všechno stráví.
V tomto připadě to ale vypadá na proces opačný. To jest, leccos zvrátí.

Veronika Valíková řekl(a)...

Ano, to jsem napsala. Pod článkem mj. o financování státní maturity. A za to se omlouvat nebudu

Nicka Pytlik řekl(a)...

Toť!
Pytlici říkali už prve, že kachní žaludek to není.

Josef Soukal řekl(a)...

Netušil jsem, že kolegyně Valíková můj komentář vzápětí zcela vážně potvrdí.

Ygrain řekl(a)...

"Ano, to jsem napsala. Pod článkem mj. o financování státní maturity. A za to se omlouvat nebudu "

A co má článek o financování maturity společného s rozhořčením přítomných, které prý chápete?

Jestli vám to pořád ještě nedošlo, vaše formulace vyzněla, jako že přítomní, tedy diskutéři, jsou na státní maturitě finančně zainteresováni. A protože nejsou, opakovaně na vaši formulaci upozorňují.

Patrik Novotný řekl(a)...

Dobrý den,
dovolím reakci na pana Stanzela. Samozřejmě máte pravdu, v textu došlo k záměně slovíčka "mění" za "nemění". Již to došlo k nápravě. Uniklo to bohužel pozornosti mé i editorů, což považuji za značně nemilé zjištění. Děkuji za upozornění.

Okomentovat