6.5.18

Petra Barochová: Mýty o ADHD: nemoc je vymyšlená a jsou to jen zlobivé děti

ADHD je neurovývojová porucha, pro kterou je typická špatně udržitelná pozornost, impulzivita a hyperaktivita. Lidé o této chorobě příliš nevědí, a tak o ní koluje ve společnosti mnoho mýtů. Některé z nich nám pomohl uvést na pravou míru docent Martin Anders z Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

Z článku na OnaDnes.cz vybíráme:

Samotnou diagnózu ADHD stanovuje psychiatr, a to na základě podrobného vyšetření a rozhovoru s pacientem a mnohdy i s jeho rodinou. V minulosti, když nebylo ADHD uznáváno, se často stávalo, že lidé s ADHD dostali v dětství mylnou diagnózu lehká mozková dysfunkce, anebo na ně bylo nahlíženo jako na „zlobivé“, „hloupé“ či „líné“, což je negativně společensky stigmatizovalo a snižovalo jejich sebevědomí.

Ne každé ADHD je zlobení, a ne každé zlobení je ADHD. Zjednodušeně řečeno, děti s ADHD typicky „zlobí“ tím, že vyrušují anebo nedávají pozor, ale nedělají to úmyslně (je to součást jejich příznaků, které dokážou ovlivnit jen dočasně, když se velmi soustředí, což často nevydrží dlouho). Na rozdíl od skutečně „zlobivých dětí“, které se takto chovají úmyslně.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

To by pytliky zajímalo, jak se rozpoznává, jestli se člověk nějak chová úmyslně, a nebo neúmyslně. Jakože, z jakého důvodu třeba škodí ostatním lidem.
A také, jak se pak takto nemocné děti chovají v dospělosti? A nebo se choroba vyléčí tak nějak samovolně?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Samovolně. Vyléčí se, stejně jako dyslexie nebo problémy s pravolevou orientací, v okamžiku, kdy jde žák dělat řidičák. Ten už všichni žáci zvládnou bez úlev a bez podpůrných opatření, dokonce i bez asistenta.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zdá se, že adéhádé je povahy těkavé a časem se tedy roztěká tak silně, že úplně vyprchá. Pytlici se například nevybavují, že by takovou vývojovou poruchu přiznal některý z poslanců či senátorů. Ve volební kampani tedy určitě ne.
Pravdou ale také je, že pytlici jsou směrem k vyjádřením psychiatrů poněkud ostražití. Třeba se nemohou ztotožnit s jimi používaným termínem protialkoholní léčebna. Přece musejí vědět, ti odborníci na choroby duše, že závislost se vyléčit nedá, prostěěě. Chce-li se závislostí postižený člověk dožít vyššího věku, musí trvale abstinovat. Vyléčení by znamenalo totiž, že se stav mysli vrátí do stavu nezávislosti. Jakože pivko, dvě po tréningu, tu sklenička vínka pro chuť, tu paňáček na povzbuzení. A tak nějak podobně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A je to tady!
Podle 168 hodin se zlobivým poslancem zdá býti Mikuláš Peksa.
Zlobil ve Švédsku! Teď jde o to, jestli úmyslně, a nebo mimoděk.

Okomentovat