24.5.18

MŠMT: Ministři Plaga a Vojtěch zmírňují „pamlskovou vyhlášku“

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy připravilo ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví návrh zmírnění takzvané pamlskové vyhlášky. Školní bufety a automaty tak budou moci rozšířit svou nabídku potravin pro školáky, a to už od nového školního roku.Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy už při přípravě takzvané pamlskové vyhlášky počítalo s tím, že po dvou letech vyhodnotí její účinnost a v případě potřeby změn přistoupí k určitým úpravám. Její zmírnění inicioval však o rok dříve po svém nástupu do funkce ministr Robert Plaga. „Již při svém nástupu jsem avizoval, že pamlsková vyhláška je postavena příliš represivně, z mých zkušeností vím, že represe příliš nepřináší. A věřím v zodpovědnost ředitelů škol a rodičů. Připravili jsme tedy společně s Ministerstvem zdravotnictví návrh zmírnění, který upravuje hodnoty potravin, materiál posíláme dnes do připomínkového řízení. Samozřejmě tím nerezignujeme na zdravé stravovací návyky, ale cesta represe k nim nevede. Věřím v uvážlivost ředitelů škol i rodičů, “ uvedl ministr školství Plaga.

Navrhovaná právní úprava počítá s úpravou limitů na obsah tuku, cukrů a soli v jednotlivých výrobcích tak, aby bylo ve školách možné nabízet a prodávat širší sortiment potravin, a to při současném respektování aktuálních výživových doporučení. „I já si myslím, že původní vyhláška byla skutečně velmi přísná a že si podle nastavených limitů nemohou děti koupit ani tvaroháček nebo rohlík s máslem. Proto jsme se domluvili s panem ministrem Plagou, že to změníme,“ sdělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a pokračoval: „Díky navržené úpravě nutričních limitů dojde v určitých kategoriích potravin k rozšíření sortimentu nabízených výrobků, a to od výrobků pekařských přes mléčné až po různé šunky,“ dodal ministr Vojtěch.

Do budoucna bude možné ve školním bufetu nebo automatu díky zvýšeným nutričním limitům nakoupit například kvalitní masné výrobky, zejména šunky nejvyšší jakosti, ochucené tvarohy nebo sýry. Dále půjde o běžné pečivo s významným podílem cereálií nebo olejnatých semen, typicky se jedná o šestizrnné, vícezrnné nebo rustikální pečivo, kostky s dýňovými nebo slunečnicovými semínky nebo jemné pečivo s vysokým podílem ovoce. Díky úpravě limitů budou bufety moci zařadit do nabídky a prodeje širší sortiment obložených pekařských výrobků například ve složení pečivo + máslo + šunka a/nebo sýr + zelenina nebo výrobky z ryb za předpokladu minimálního obsahu 50 gramů masa ve 100 gramech hotového výrobku. I upravené limity stále respektují aktuální platná výživová doporučení a složení výrobků včetně vyhovujících výživových údajů bude možné ověřit na obalu potravin.

V současnosti posílá Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy vyhlášku do vnějšího připomínkového řízení, poté připomínky vyhodnotí a zapracuje. MŠMT předpokládá účinnost vyhlášky od začátku nového školního roku.

Audionahrávka vyjádření

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

A co na to ty poněkud vynervené zdravovědné vychtrtliny, které by dětem nejradši naordinovaly ráno mrkev, v poledne kedlubnu a večer bramboru nejlépe také v syrovém stavu. Že jsou děti tlusté, je dáno stravovacími návyky a stylem života v rodině. A na problém je zaděláno už ve věku capartím.

Lamm řekl(a)...

Vychrtlina bohužel nejsem, pamlsková vyhláška mi přijde taky mimo, ale tohle je k vzteku.
Navyšovat cukr? A proč?? Že si děti nemůžou koupit tvaroháček? A kdo by do dětí cpal cosi, co se z 20% skládá z cukru a glukozového sirupu. Tvarohu je tam půlka.
To stejné ty jejich rzbz a uzeniny "za předpokladu minimálního obsahu 50 gramů masa ve 100 gramech hotového výrobku"
PS: dnes jsme zrovna řešili s dětmi uloupenou svačinu skládající se ze syrové mrkve a datlí. Pachatelé měli zase jenom "loupák a rohlík". Nepodceňujme děti.

Unknown řekl(a)...

Většina školních bufetů již ukončila svoji činnost, takže jakékoliv zmírňování účinnosti vyhlášky je irelevantní. Děti však objevili mezeru ve vyhlášce: nakupují v marketech cestou do školy!

Okomentovat