28.5.18

Ministr školství rozhodl o přehodnocení výsledků maturitního testu

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga rozhodl o přehodnocení výsledků maturitního testu z českého jazyka a literatury. V jedné z otevřených otázek totiž byly dvě možné správné odpovědi namísto avizovaného jediného správného řešení uvedeného v klíči odsouhlaseném validačními komisemi. Cermat nyní vystaví žákům, kterých se změna hodnocení týká, nové výpisy testů a části z nich pak budou vydána i nová maturitní vysvědčení.

„Celkem 113 žáků díky změně hodnocení nepropadne v testu a jejich výsledek se změní na „uspěl“. U dalších 34 žáků se změnou bodového hodnocení zlepší známka o stupeň. Uvedená chyba nás velmi mrzí a omlouváme se za ni žákům a školám. Na zítřek jsem svolal jednání s ředitelem Cermatu Jiřím Zíkou a budu důrazně požadovat vysvětlení, jak mohlo k takové chybě dojít. Situaci řešíme a všichni dotčení žáci dostanou opravené výsledky nejpozději do zítřka,“ uvedl ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga.

Změna hodnocení se týkala úlohy, ve které měli žáci doplnit slovo do ustáleného slovního spojení „… růže přináší“. Po projednání ve všech komisích uznával Cermat jako správnou odpověď slovo „trpělivost“, tedy ustálené slovní spojení „trpělivost růže přináší“. Po konzultaci se členy Nezávislé odborné komise pro maturitní zkoušky ale ministr školství rozhodl o přehodnocení testu s tím, že správná odpověď může být i okrajově užívané „čas růže přináší“. Druhou správnou možnost napsalo v testu 4301 žáků. Úloha bude automaticky zkontrolována a přehodnocena u všech žáků, tedy nejen u těch, kteří žádali o přezkoumání výsledku testu.

Žákům, u nichž se změna hodnocení promítne do výsledku testu, Cermat vystavil nové výpisy výsledků testu. Nové výpisy jsou uloženy v knihovně informačního systému CERTIS. Zároveň Cermat zaslal ředitelům škol e-mail s omluvou a žádostí o předání výpisů žákům. Ředitelé mohou výpisy žákům odeslat e-mailem z informačního systému CERTIS. Žákům, kteří se registrovali na výsledkovém portálu žáka, budou výpisy odeslány přímo. Žákům, kterým se po přepočtení výsledků zlepší celková známka z českého jazyka a literatury, vydá ředitel školy nová vysvědčení o maturitní zkoušce. Cermat během dneška osloví všechny ředitele škol, kterých se tato změna dotkne.

Na webu www.novamaturita.cz je také zveřejněn opravený klíč správných řešení.

Text úlohy:

TEXT 1

Les Ballets Bubeníček – událost taneční sezony 2014

Nalijme si *****, se skutečným uměním se v Čechách nesetkáváme příliš často (alespoň ne tak často, jak by si mnozí z nás přáli). Ale protože ····· růže přináší, mohlo konečně pražské publikum po dlouhých pěti letech zhlédnout další skvost z tvorby bratrů Bubeníčkových. Moderní tanec světové úrovně ovládl zlatou kapličku po dva lednové večery. (…..)

Zadání úlohy 7.2

Napište podstatné jméno, které je součástí českého ustáleného slovního spojení a patří na druhé vynechané místo (·····) v TEXTU 1.

3 komentáře:

Simona CARCY řekl(a)...

A zeptal se někdo, jaké slovo bylo v originálním textu? Když místo tří teček narvete silou nejvyššího školského úředníka kdejakou ptákovinu, se kterou nesouhlasí ani validační komise odborníků, ptám se: Neměl by ministr spravedlnosti přehodnotit rozsudky okresního soudu v Kolíně, ministr zdravotnictví opravit diagnózu V.K.ml. a ministryně obrany by neměla raději vyjet v rámci zahraniční mise hájit naše oprávněné zájmy? Tak to opravdu má být, kdo rozhoduje? Opravoval snad Pelta výsledky utkání po rozhodčích?

Vít Tomis řekl(a)...

Opravoval snad Pelta výsledky utkání po rozhodčích?
Nikoli, ten vše potřebné zajistil předem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Asi jako když ředitel školy rozhodne o změně klasifikace žáka.

Okomentovat