18.5.18

Aktuálně.cz: Ministerstvo stahuje sporná pravidla pro sociálky. Mladí dle nich měli právo nestudovat a nepracovat

Ministerstvo práce a sociálních věcí stáhne po kritice poslanců metodické pokyny pro kurátory z Orgánů sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Dítě mělo podle nového výkladu od patnácti let mnohem větší práva. Třeba nestudovat či nepracovat. Nikdo je k tomu neměl nutit.


Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

"Setkání výboru s ministerstvem jsem inicioval ihned po přečtení metodiky a konzultaci s odborníky a lidmi z praxe. Nevěřil jsem, co může vyjít z pera teoretiků. I když rozumím tomu, o co ministerstvu šlo, tak se to hrubě nepovedlo, vneslo to zmatek do řad sociálních kurátorů a ministerstvo by mělo vyvodit pro zodpovědné autory důsledky," uvedl poslanec Aleš Juchelka (ANO).

Metodiku neoceňovali ani samotní kurátoři, které oslovil deník Aktuálně.cz.

"Může nám to být jedno, ale bohužel se na nás obrací zoufalí rodiče dětí, kterým potomci třeba chodí za školu. Jak je dítěti patnáct a má absolvovanou základní školní docházku, nikdo s tím nic neudělá," řekl před časem Aktuálně.cz kurátor Josef ze Středočeského kraje. Ten si nepřál být jmenován, stejně jako další sociální pracovníci, s nimiž redakce mluvila. Bál se střetu s ministerstvem práce.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ministerstvo stahuje sporná pravidla pro sociálky.
Mladí dle nich měli právo nestudovat a nepracovat


Právo nestudovat a nepracovat má každý od jaktěživa.
Pokusem to utajit, se neochota něco dělat nepořeší.

mirek vaněk řekl(a)...

"Může nám to být jedno, ale bohužel se na nás obrací zoufalí rodiče dětí, kterým potomci třeba chodí za školu. Jak je dítěti patnáct a má absolvovanou základní školní docházku, nikdo s tím nic neudělá," řekl před časem Aktuálně.cz kurátor Josef ze Středočeského kraje. Ten si nepřál být jmenován, stejně jako další sociální pracovníci, s nimiž redakce mluvila."

Takže my učitelé nemusíme mít komplexy. I sociálka je na ně krátká. Když si to teď přečtou rodiče a žáci, tak za chvilku nebude chodit do školy nikdo.
A to pak někdo chce řešit nějaké maturity u žáků, kteří chodí.

Okomentovat