29.5.18

Michaela Bůnová, Michaela Pavlisová: Odvolání Zíky je na místě, souhlasí odborníci. Podle Klause jsou problémy jinde

Ministr školství Robert Plaga v úterý odvolal šéfa Cermatu Jiřího Zíku kvůli chybám v maturitních testech i přijímacích zkouškách. Většina oslovených odborníků s rozhodnutím souhlasí, ačkoli někteří vidí problém v celém systému a upozorňují, že konec Zíky v čele Cermatu nepříznivý stav nenapraví.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„K ojedinělé chybě v testech dojít může. Reakce ředitele Cermatu na první chybu v testu pro přijímací zkoušku z češtiny byla ovšem nepřijatelná. Mám na mysli e-mail ředitelům škol bez omluvy a s hrubkami. Pan Zíka odmítal poskytovat anonymizovaná data k veřejné nezávislé analýze úloh. Ale hlavně bych Cermatu vytkl, že obtížnost jednotlivých testů byla naprosto nesrovnatelná,“ uvedl prezident Pedagogické komory Radek Sarközi.(...)

S odvoláním ředitele souhlasí také šéf společnosti Scio Ondřej Šteffl, podle něj je však problém větší a chyba není jen na straně šéfa Cermatu. „Pan Zíka měl být odvolán už dávno, ale z úplně jiných důvodů. Chyboval v tom, že podporoval selektivitu ve školství, když říkal, že je moc maturantů, což jemu vůbec nepřísluší rozhodovat, ba ani komentovat. Tajil data a neanalyzoval je, bez vysvětlení rok od roku měnil obtížnost testů, kvůli čemuž se za čtyři roky v češtině dvakrát zvýšila propadovost. To jsou mnohem pádnější důvody,“ říká Šteffl, podle nějž ministerstvu školství chybí koncepce, která by jasně říkala, k čemu státní maturity jsou.

4 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Směšné.

Josef Soukal řekl(a)...

Trochu jinak: https://www.ascestinaru.cz/josef-soukal-k-odvolani-reditele-cermatu-a-k-maturite/

mirek vaněk řekl(a)...

Zika stejně dosluhoval. O nic nejde. Bohužel byl jen zaměstnanec. Nastoupí nová "odborníkům" přístupnější řaditelka?
Neboť Zika měl aspoň názor a koncepci. A naslouchal učitelům.
Ministerstvo ne. To jedná pokaždé jinak a nikdo neví, které proudy či zájmy zrovna vítězí.
Ministerstvo z toho zase dělá Kocourkov. Ve školství není nic jisté. Jestli bude maturita a přijímačky, co se má učit ani jestli bude kdo by učil a v jaké kvalitě.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Ve školství není nic jisté. Jestli bude maturita a přijímačky, co se má učit ani jestli bude kdo by učil a v jaké kvalitě.

A proto si o tom mají rozhodovat učitelé a ředitelé a školy.

Okomentovat