7.5.18

Michaela Bůnová: Konec biflování ve školách? Roste zájem o alternativní metody

Tvorba videoklipu, natočení filmu, individuální projekty. Čím dál tím víc učitelů ustupuje od tradiční výuky. Přestože zájem o alternativní způsob výuky roste, stále výrazně dominuje frontální výuka. Učit jenom tím způsobem, že učitel stojí před dětmi a něco jim vykládá, je podle České školní inspekce ale chyba.
Z článku na iDNES.cz vybíráme:

„Klademe důraz na věkově smíšené skupiny žáků všech tříd gymnázia. Každý tým si vymyslí nějaký projekt – například točí filmy, hrají divadlo. Poté jede celá škola na týdenní výjezd, na němž týmy projekt vytváří a následně ho prezentují ostatním,“ říká učitel gymnázia Matouš Bičák.

Výuka na tomto gymnáziu končí už koncem května. Pak se žáci spolu s učiteli vydávají na expedici, kde se věnují tomu, co je zajímá – například zkoumají terén z hlediska geologie nebo pracují s romskou komunitou. Jedním ze studentských projektů byl i film, ve kterém žáci pátrali po osudu chlapce Petra Ginze, který byl za druhé světové války deportován do koncentračního tábora Terezín a zahynul v Osvětimi.

„Máme klasickou frontální výuku, ale zároveň si uvědomujeme, že je důležité vést děti k měkkým dovednostem – tedy spolupracovat v týmu, brát odpovědnost sám za sebe, být samostatný – a zároveň samozřejmě k informovanosti,“ dodal Bičák.


6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

vést děti k měkkým dovednostem – tedy spolupracovat v týmu

Spolupráce v týmu se urodí i přirozeně bezděčně, pokud ovšem v tom týmu je alespoň jeden člověk, který má potřebné znalosti a tvrdé dovednosti.

si vymyslí nějaký projekt – například točí filmy, hrají divadlo

Nevíte někdo o pokud možno rozverné jednoaktovce o logických funkcích dvou proměnných?

Ygrain řekl(a)...

Titulek je, jak je u naší žurnalistiky obvyklé, bombastický a nepravdivý. Na škole mají normální frontální výuku, doplněnou o projekty, ne nahrazenou projekty. A aby to všechno stihli, musejí žáci logicky biflovat víc, ne míň.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Pytlici, já bych věděl:
Červená karkulka (neproměnná: čepeček má vždy a všude, neposlušná ve všech verzích). Myslivec je první proměnná (jednou vlkovi vystřelí babičku i s Karkulkou z břicha špuntovkou, jindy ho krvelačně rozpáře, obě sežrané dámy vyndá a vlka zatíží kameny, které ho stáhnou ke dnu studně). Vlk je druhá proměnná (jednou pošle Karkulku na sběr bylin, aby to k babičce stihl před jejím příchodem – ona totiž běhá jako rys a ten předběhne každého vlka!; v jiné verzi se s tím nemaže a na Karkulku si v převlečení za babičku rovnou v klidu počká v babiččině chaloupce: zatím se najedl jen do polosyta).

Bože, kolik takových projektů už jsem viděl! A některé i měly smysl. To se s takovými pedagogickými samozřejmostmi vážně musí lézt na všechny weby světa?

mirek vaněk řekl(a)...

Bohužel inspekce nejlíp ví, co je špatně. Kdyby tak věděla, co je dobře.

Souhlasím s panem Kostečkou. Takových projektů jsou všude kvanta. Ale jen některé fungují. Záleží na dětech, učitelích i ředitelých škol. Proměnných ve vzdělávání je tolik, že na to jednoduché logické funkce dvou proměnných nestačí. A s tím mají problém i obecní pedagogové a pedagogičtí teoretici.
Proto je všude spousta blábolů, ale skutečné vědy minimum.
Snaha získat vzdělání snadnou cestou a bez úsilí tu byla odjakživa. Tak jako snaha o snadné a rychlé zbohatnutí. Jenže bohatství se dá ukrást. Skutečné vzdělání ne. Jen papír o vzdělání se dá koupit či zfalšovat.

Petr Portwyn řekl(a)...

Vyjádření ČŠI je sice pravdivé (ostatně takovou banalitu, že nemůžete vykládat pořád jen frontálně, ví každý učitel), ale, jak je u českých novinářů zvykem, je zcela tendenčně interpretováno. Článek podsouvá čtenáři, že kdo není příznivcem nějaké "alternativní" ideologie (za metodiku výuky se jejich sektářský zápal nedá považovat), nepoužije nic, než frontální výuku.
Zmíněné podsouvání je používáno prakticky permanentně.

Pro kolegu Pytlíka - zcela v duchu Komenského Školy hrou jsem nabídl kdysi rodičům, že děti mohou sepsat a nacvičit hru na libovolné fyzikální téma. Nápady se objevil jediný - Newtonovi padá na hlavu jablko. Scénář měl vypadat tak, že Newton se trápí přemýšlením, pak si lehne pod jabloň, na hlavu mu spadne jablko, a on řekne, že teď všechno pochopil. O fyzice by nepadlo ani slovo, pochopitelně, s výjimkou věty "To je gravitace!".
Ono ne že by nešlo sepsat hru na fyzikální téma, třeba i o tom Newtonovi. Jenže aby to mělo nějaký vzděávací význam, muselo by se to pojmout jako konfrontace mezi přednewtonovským a newtonovským pohledem na gravitační pole, a musela by zaznít spousta faktů... a musela by se hlavně nastudovat spousta faktů, takže jsme zase přesně u toho, co se novinářům tak ekluje.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Přesně tak. Článek podporuje černobílou představu, že na jedné straně stojí alternativci a na druhé konzervativci.

Ale názoru ČŠI nelze věřit. Na jedné straně jakoby (velkohubě) fandí jakési alternativě, na druhé straně tupě vyžadují blbosti. Např. já měl málo podpisů ve školních sešitech. Ostatně soudím, že taková ČŠI musí být zrušena.

Okomentovat