18.5.18

Michaela Bůnová: Experti: Školy maří výjimečné talenty, kvůli nepochopení mají deprese

O nadaných dětech se ve společnosti nemluví tolik jako například o hendikepovaných, a to se podle odborníků nutně musí změnit. Výjimečně nadaných dětí totiž v České republice není mnoho, a to i proto, že je učitelé nebo rodiče často neodhalí. České školy navíc často neumí talent nadaných dětí dál rozvíjet.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Správně by se učitelé, pokud si myslí, že ve třídě mají výjimečně nadané dítě, měli obrátit na rodiče, kteří by poté s dítětem měli zajít do školského poradenského zařízení. Jenže řada učitelů nepozná, že je žák nadaný, domnívají se, že mají jen rychlejší vývoj. Nebo se na rodiče obrátí, a ti to nechtějí řešit.

Proto se spoustu nadaných dětí nedaří v českém školství odhalit. V každém ročníku populace má být podle odborníků zhruba 10-15 % nadaných a 2 % mimořádně nadaných dětí (podle Gaussovy křivky rozložení IQ v populaci). Jenže čísla hovoří jinak.

K 30. září loňského roku základní školy evidovaly 1881 nadaných, z toho 1116 mimořádně nadaných dětí, což je pouze 0,20 % ze všech 922 900 žáků základních škol. Mateřské školy evidovaly jen 51 nadaných dětí, z toho 14 s mimořádným nadáním.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

řada učitelů nepozná, že je žák nadaný, domnívají se, že mají jen rychlejší vývoj

Tak z toho jsou pytlici celí ale úplně pryč. Vždycky si mysleli, že nadaný člověk ve svém vývoji začíná na úrovni, na které ostatní lidé zpravidla končí.'
'Řada řidičů nepozná, že je benzín dražší, domnívají se, že má jen vyšší cenu.'
'Řada diváků nepozná, že je obraz černobílý, domnívájí se, že jen není barevný.
'Řada pracovníků nepozná, že je šéf hloupý, domnívají se, že jen ničemu nerozumí.'
Skutečně nadaný člověk nepotřebuje pro uspokojení svých potřeb pochopení svého okolí. Úplně mu stačí hřejivý pocit z dobře odvedené práce. Ty deprese jsou způsobeny sklíčením, že jeho schopnosti neodpovídají jeho představám.
V každém případě expertí všeho druhu mají značný talent na vyjevení svého nebetyčného pitomství.

Okomentovat