7.5.18

Michaela Bůnová: Dobrý učitel nepotřebuje špatné známky

"Na škole kraluje výklad, řízená diskuse a nějaká ta práce s učebnicí. Učitelé používají zoufale málo metod," říká pedagog a psycholog Robert Čapek.

Z rozhovoru s Robertem Čapkem v MF DNES vybíráme:

Jak jsou dnes nastaveny vztahy mezi rodiči a učiteli?

Psal jsem na toto téma knihu Učitel a rodič: Spolupráce, třídní schůzka, komunikace. Problém je, že se nemění technika práce s rodiči. Pořád máme zažité třídní schůzky, které zatuhly někde v předlistopadovém stavu a často vypadají jako schůzky Revolučního odborového hnutí. Rodiče na ně chodí otrávení, ani si často nesundají kabát. Přitom účelem nemá být, že jim tam učitel vykládá, že jejich dítě má špatné známky nebo zlobí. Účelem těchto schůzek je vytvoření školního společenství. Rodiče a školy by měli mít společné desítky různých aktivit, být přátelé a spojenci. Rodič by ve škole vůbec neměl poslouchat, že má jeho ratolest špatné známky – především proto, že dobrý učitel vůbec nepotřebuje špatné známky dávat.

Jak by tedy podle vás měli učitelé žáky hodnotit?

Ve stručnosti: měli by hodnotit podporujícím způsobem. Tedy se vyvarovat výkonového hodnocení, srovnávání žáků mezi sebou a udělování jedniček jen za perfektní výkony. Odměnu zaslouží každá dobrá práce ve třídě, je jenom nesmyslem srovnávat ji mezi sebou od různých dětí. Všechno to testování a písemky ve školách jsou popřením individuálního přístupu. Proto máme tolik žáků, kteří na učilištích mají nulovou motivaci ke vzdělání – za ta léta jsou doslova zdecimováni špatnými známkami.

12 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Dobry ucitel ucitelu nauci ucitele ucit tak moderne, ze je ani System nezlomi...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Rodič by ve škole vůbec neměl poslouchat, že má jeho ratolest špatné známky

Pedagog a psycholog nám ve svých představách o dnešní škole zatuhnul v minulém desetiletí. Rodiče se o klasifikaci svých dětí nedozvídají až na rodičovských schůzkách. Dnes ji mají k dispozici na netu mnohdy ještě dřív, než dítě přijde ze školy domů. Což tedy není úplně dobře.
Učitel doopravdy špatné známky nepotřebuje. Učitel nepotřebuje žádné známky. K čemu by mu byly, asi tak. Klasifikaci vyžaduje státní správa ve školství, a bazírují na ni zejména rodiče. Jsou ochotni si pro ni dojet do Prahy třeba až z Kojčic u Pejřimova.
Pytlikům mohou rodiče přijít do výuky kdykoli to považují za vhodné. Kdykoli, i bez předchozí domluvy. Zatím přišly dvě matky. Sice do jiné skupiny, než byly jejich dítka, ale poseděly, a prý se i mnohé zajímavé věci dozvěděly.
Ale pytliky při té příležitosti napadlo, jestli by třeba lékaři nemohli čas od času uspořádat například grilovačku se svými pacienty. Třeba se sdendapovým vystoupením o zdravém životním stylu.

mirek vaněk řekl(a)...


Až budou do škol proudit davy schopných mladých učitelů, kteří budou chtít a schopni učit tzv. moderně a hlavně to i vydrží fyzicky a psychicky, pak to bude ráj. A starší učitelé budou moci odejít do penze a nechat starost o mladé mladým.

mirek vaněk řekl(a)...

"Proto máme tolik žáků, kteří na učilištích mají nulovou motivaci ke vzdělání – za ta léta jsou doslova zdecimováni špatnými známkami."

To mluví za vše. Autor má opravdu "hluboký" vhled do problematiky. Já pamatuji dobu před státní maturitou, kdy takoví žáci chodili z některých ZŠ s jedničkami či dvojkami. A motivace byla nulová i tak. Navíc nic neuměli. Čímpak to asi bylo?
Ono zjednodušení je mocný nástroj demagogie.

Eva Adamová řekl(a)...

Jen trošku připomenu, že známka má primárně sloužit ke klasifikaci a nikoliv k motivaci, jak se sluníčkáři a někteří rodiče domnívají. Já osobně vůbec nevidím důvod dát žákovi, který v devátém ročníku neumí ani vyšešit rovnici a převést zlomky na společného jmenovatele na vysvědčení známku tři, což ve slovním vyjádření znamená dobrý, protože v matematice prostě dobrý není.

poste.restante řekl(a)...

Mně osobně známkování vůbec nebaví.
Proč nezavést na základkách i středních vysokoškolský způsob zkoušení.
Žádné známky. Jednou za půl roku velká písemka a je vymalováno.

Ach můj bože.
Proč má jen "každý" potřebu se vyjadřovat ke vzdělávání?
A proč si každý myslí, že tomu rozumí?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dobrý učitel nepotřebuje špatné známky

Špatný učitel potřebuje dobré známky

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A expert nepotřebuje ani žáky...

Eva Adamová řekl(a)...

A jestli mají podle některých expertů známky až tak velký motivační a demotivační potenciál, jak je možné, že mnozí dvojkaři z matematiky zvládnou napsat přijímačky sotva na deset bodů?

Ygrain řekl(a)...

Pro jistotu jsem se dvakrát podívala na datum, že není 1.dubna. Není.

A jestli si pan odborník myslí, že skupinová práce salámisty vytrhne z letargie, je mimo realitu.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Já se na ten apríl podíval pro jistotu třikrát.

Možná překvapím, ale někdy kolem 20. roku svého učitelování jsem taky dospěl k názoru, že klasifikaci bych mohl klidně opustit. Měl jsem ale to štěstí, že jsem učil na gymnáziích, kam ještě donedávna byli přijímáni jen ti, kdo na akademický typ školy prostě mají. I tam ale musíme lišit mezi nadanými lenochy a nadanými dříči. Kolegy na SOŠ a SOU jsem vždycky obdivoval a taky jsem to mnohokrát napsal.

Je až neuvěřitelné, kolik expertů na školství se nám vyrojilo. Pan Feřtek si aktuálně zdůvodnil své kafrání do češtiny tím, že je dramaturg. Matematik Botlík rozumí všemu, i valenční syntaxi. Učit máme jen to, co je „prakticky využitelné“. Už roky říkám svým žákům zcela na rovinu, že rozbor větný a souvětný jim bude v praxi k ničemu, stejně jako budoucím nematematikům, nefyzikům a neekonomům druhá odmocnina a Eukleidova věta. Zároveň se je ale snažím přesvědčit, že když se zamyslí nad tím, v jakém pádě je slovo „metr“ ve větě „Jáma byla metr hluboká“, udělá to něco hodně pozitivního s jejich mozkovými závity. Stejně jako když si na střední škole osvojí – namátkou – goniometrické funkce. Nebo kouknou v mikroskopu na buňku (jako gymnazista jsem koukal a věru to nepovažuju za ztracený čas).

Popření individuálního přístupu… takovou blbost může napsat jen ten, kdo nikdy neučil. Ale přesvědčujte je…

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pokud sleduji pana Čapka na FB, je to Ferda mravenec našeho školství.Všechno ví všechno zná a zbytek světa jsou skoroblbci.projevil se i na školení, kde jsem byla. Během půl hodiny dokázal všechny kolem urazit a ještě se divil, když se někdo ozval.A nejhorší je, že on opravdu prošel nějakou praxí a ne jednoduchou. Tak nevím, co si kompenzuje nebo jestli ho to hlavně živí.

Okomentovat