23.5.18

Michaela Bůnová: Čím dál víc mladých dokončí jen základní školu. Do práce se nehrnou

V České republice přibývá mladých lidí, kteří mají pouze základní vzdělání. Do práce se jim ale nechce, bojí se mimo jiné i vysokých daní. Nejhorší je situace v Ústeckém kraji. Ukázala to studie lidí se základním vzděláním, kterou zpracoval a v úterý prezentoval Institut pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA).

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Mezi mladými, kterým je 20 až 24 let, má deset procent z nich základní vzdělání, před šesti lety to přitom bylo jen osm procent. Uvědomují si, že situace na trhu práce je příznivá a že když odejdou ze školy, mají velkou šanci najít si zaměstnání. Trend snižujícího se počtu osob se základním vzděláním se tedy může časem obrátit,“ varuje Kalíšková.

Jenže ani když mladí lidé odejdou ze školy, práci si spousta z nich nehledá, pracuje jich pouze 40 %. Starší lidé často zase uvedli, že nepracují, protože jim skončila smlouva v předchozím zaměstnání a jiné si nenašli.

„Zjistili jsme, že nízkovzdělaní lidé nemají motivaci najít si práci, protože si uvědomují, že polovina jejich potenciální hrubé mzdy bude odvedena na daních nebo bude ztracena na dávkách, které dosud dostávali. Také se obávají nákladů spojených s ošacením do práce, jízdným nebo péčí o děti,“ říká Kalíšková.

Žádné komentáře:

Okomentovat