18.5.18

Martin Mikšík: Jak vidí povinnou maturitu z matematiky středoškoláci?

Letos se psala státní maturita z matematiky stále ještě volitelně s tím, že se nabízela i druhá možnost, maturita z angličtiny. Mně se ještě povinná maturita z matematiky rovněž týkat nebude, maturantů za čtyři roky ale ano. Přesto, že se zkouška mnohým může zdát jednoduchá, výsledky minulých let ukázaly, že tento test nesloží až pětkrát více studentů než například státní maturitu z angličtiny.

Z mezinárodního šetření PISA 2015, které se zaměřuje na studenty posledního ročníku základní školy nebo žáků odpovídajícího ročníku gymnázií vyplývá, že matematická gramotnost v ČR se oproti minulým letům stále snižuje. Totéž se vzhledem k výsledkům z loňské maturity z matematiky dá vypozorovat i u studentů středních škol Příčiny tohoto jevu jsou různé, povinná maturita z matematiky však neléčí systémový problém našeho školství, pouze maskuje symptomy. Deklarovaná motivace Ministerstva školství při jejím zavedení vycházela z předpokladu, že jednotný test, který definuje znalosti absolventa středního vzdělávacího stupně, přiměje učitele lépe učit. Implementace bohužel v našem vzdělávacím systému nefunguje a učitelům chybí jakákoliv podpora ze strany ministerstva.

„Povinná maturita z matematiky však neléčí systémový problém našeho školství, pouze maskuje symptomy.“

V našem částečně decentralizovaném systému zůstává na školách, aby přepracovaly takzvaný rámcový vzdělávací program tedy obsah učiva tak, aby odpovídal požadavkům CERMATu. Z definice jednotné zkoušky vyplývá, že by si tyto plány měly být velice podobné, jenomže nastává rozpor kupříkladu mezi středními odbornými školami a gymnázii. Oba typy vzdělávání jsou už z principu značně odlišné. Studenti jsou učeni jiným věcem, ale jednotná zkouška od nich očekává znalosti na podobné úrovni.

Vtipné je, že jednotnost testu nám možná také pokulhává. Společně s některými dalšími členy ČSU se shodnu na tom, že obtížnost testu meziročně osciluje. Dále se nám nelíbí, že úlohy místo testování logického myšlení a komplexní znalosti předmětu testují pouhé mechanické počítání.


Z čísel z minulých let se dá soudit, že až vstoupí povinná maturita z matematiky v praxi, neúspěšnost rapidně vzroste. ČSU se dlouhodobě snaží mírnit možné dopady. Právě proto se v minulosti úspěšně zasadila například o dělení výuky matematiky stejně, jako je dělený cizí jazyk. Učitel tím získá prostor pro individuálnější přístup ke studentům. Nejedná se ale o kompletní řešení a zatím nevíme o žádné další prevenci ze strany MŠMT, navzdory tomu, že ji opakovaně urgujeme.

Když se podíváme na předešlé šetření (PISA 2012), které se na matematiku zaměřilo, můžeme shledat korelaci mezi socioekonomickým zázemím studenta a následně dosaženou úrovní v matematice a tedy potenciál maturitu z matematiky úspěšně složit. Konkrétně se finanční situace rodiny promítá třeba na možnosti zařídit dětem doučování. Tímto povinná maturita z matematiky napomáhá uzavírání části populace v kleštích, které jim neumožňují se k lepšímu vzdělání dostat, což výrazně snižuje šanci na zlepšení jejich socioekonomické situace. V České republice tedy dochází k omezování sociální mobility. Stále neexistuje systémové řešení, co se studenty, kteří testem neprošli. V budoucnu lze očekávat nárůst případů studentů, kteří se po čtyřech nebo více letech studia objeví na trhu práce bez uzavřeného středoškolského vzdělání.

Na nepřipravenost systému na zavedení povinné maturity z matematiky dlouhodobě upozorňujeme společně s dalšími organizacemi zabývajícími se vzděláváním, jako je například EDUin. Shodné prvky najdeme také v postoji současného ministra školství v demisi Roberta Plagy, který v rozhovoru pro Deník.cz přirovnal zavedení povinné státní maturity z matematiky k chytání ryby za ocas. Zdůraznil i námi vyzdvihovanou nutnost zaměřit se spíše na výuku tohoto předmětu. Dokonce podotknul, že pokud zůstane ministrem školství, znovu otevře diskuzi o povinnosti této zkoušky.
Celé záležitosti se nadále budeme věnovat. Ministrovi Robertu Plagovi jsme poslali pozvánku na schůzku, která by měla proběhnout po zveřejnění výsledků maturity z matematiky. Chtěli bychom probrat současný stav a jeho možná řešení. Po zveřejnění výsledků matematiky spustíme dotazník pro maturanty, jelikož právě ti nám mohou poskytnout informace z první ruky. Na základě výsledků určíme naši další strategii a argumentaci. V dohledné době také chceme pořádat pochod, a to právě za zlepšení výuky matematiky.

Závěrem chci zdůraznit, že jako Česká středoškolská unie se nestavíme kategoricky proti povinné zkoušce z matematiky v celkovém kontextu státní maturity. Vadí nám ale její nedomyšlená implementace a nepřipravenost škol na tento test.

Martin Mikšík, předseda České středoškolské unie

Převzato z StředoškolskáUnie.cz

Dotazník pro maturanty

8 komentářů:

poste.restante řekl(a)...

A jééjda.
Proběhlo střídání stráží a hnedle je tu další budoucí politik.

Povinná maturita (včetně té z matematiky) nemůže nic léčit. Je to nástroj - teploměr.
Tudíž symptomy nikoliv maskuje, ale odhaluje.

S tou výukou logiky na středních školách je vážně asi potřeba něco udělat.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, zeptam se na to same, co jsem se ptal jinde...

"Závěrem chci zdůraznit, že jako Česká středoškolská unie se nestavíme kategoricky proti povinné zkoušce z matematiky v celkovém kontextu státní maturity. Vadí nám ale její nedomyšlená implementace a nepřipravenost škol na tento test."

Jak se pozna, ze implementace bude domyslena a skoly ze budou pripraveny?

"Povinná maturita z matematiky však neléčí systémový problém našeho školství, pouze maskuje symptomy."
Neslo by ten systemovy problem skolstvi popsat peti vetami tak, aby slo pochopit, co jim je?

----
"ČSU se dlouhodobě snaží mírnit možné dopady. Právě proto se v minulosti úspěšně zasadila například o dělení výuky matematiky stejně, jako je dělený cizí jazyk."

No, a tady bych se zeptal lidi z praxe, jak to vypada s tim delenim... Je na to nejaky zakon/vyhlaska? Jsou na to nejake prachy? Je nejaky mechanismus, jak zajistit, aby se vyuzily prave na deleni matiky?

Jinak my jsme byli pred 25 lety 2 skupiny na NJ a AJ a asi jen v jednom rocniku byla jedna hodina matiky tydne delena na dve skupiny... To rozhodne nebylo "stejne jako cizi jazyk".

Nicka Pytlik řekl(a)...

Idea povinné maturity z matematiky je rozhodně vykročení správným směrem...
Jako kdyby si pytlici zjistili azimut na Mount Everest, a těšili se, že jsou horolezci.
K uskutečnění ani jednoho nikdy nedojde. Jistota jistotovatá.
Populace hloupne. Ke všemu ještě vychází najevo, že hloupá už je, protože vždycky byla.
Problém je skryt v lenosti... a neochotě s tím něco udělat. Hlupci a lenoši vítáni.

V. řekl(a)...

že se nabízela i druhá možnost, maturita z angličtiny
Nechci chytat za slovíčko, ale kromě druhé možnosti se nabízí i třetí, čtvrtá, pátá a šestá možnost.
Případně sedmá - kdo na maturitu nemá, maturovat nemusí.

Zuzana Š. řekl(a)...

Dokud nebude jasné, kolik je peněz - viz dohady o tom kdy a zda bude spuštěna reforma financování regionálních škol - nečekejte zázraky. Škola upravuje svůj ŠVP, do našeho (gymnázium), ani po aktualizaci, dělení matematiky zařazeno není. A podle tohoto ŠVP se už učí studenti, kteří by uz měli z Ma maturovat vsichni - pokud se nic nezmění.

Nicka Pytlik řekl(a)...

se už učí studenti, kteří by uz měli z Ma maturovat vsichni

Buďte v klidu. K něčemu tak katastrofickému, jako je povinná maturita z matematiky, byť by byla z počtů, nedojde. Nemůže a nesmí. Vysoké školy by skončily na pracovním úřadě, ne-li přímo na ulici.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Pan kolega Pytlik vystihl přesně gró věci - žádná vláda si tohle nevezme na triko. Vše pravděpodobně dopadne jako v r. 2013, kdy měly začít povinné maturity z cizího jazyka - r. 2012 se to odpískalo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Mnozí expertí, a nejen na vzdělání, vždy a zásadně horují proto, o čem se dá předpokládat, že nakonec s vysokou měrou pravděpodobnosti projde.
Zvyšují si tím své renomé úspěšných bojovníků za tu jedině správnou věc.

Okomentovat