22.5.18

Martin Fendrych: U maturity z matiky stát opět propadl. Není divu, řidič autobusu bere víc než učitelka

Kdy vrátit matiku jako povinný maturitní předmět? Až se na ni dobrovolně přihlásí ne 23 procent studentů středních škol, ale aspoň 69 procent.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Proč se nám v počítání tak citelně nedaří? Odpověď, myslím, zná nejen pan Plaga, ale každý, kdo o školství přemýšlí. Je to pořád dokola: české školství je prachmizerně placeno. Malý příklad. Jak se asi cítí učitel základní nebo střední školy, když v Praze čeká na zastávce autobusu a na sloupku s jízdními řády si čte, že dopravní podnik shání řidiče, nástupní plat 35 000 a jízdné pro rodinné příslušníky zdarma? Jistě, řidič autobusu je povolání pro vraha, ale bere víc než učitel-vysokoškolák, což taky není zrovna procházka olivovým hájem.

Od kvality učitelského sboru to začíná. Školám se jakž takž daří sehnat češtináře, dokonce snad i jazykáře, avšak splašit kvalitního učitele počtů či matiky, to už je megaterno. Platí to jak na základce, tak na gymplech a dalších středních školách.


24 komentářů:

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

A nejhorší jsou trpaslíci..
Tak nevím není to trochu slátané? Problém je v nastavení maturitních testů a jejich náročnosti, která se mimochodem každý rok mění, takže srovnávat vlastně není co. Takže jestli letos propadlo tolik a jindy tolik, nemá s úrovní výuky takřka nic společného.
A co to má společného se mzdou řidiče autobusu?

Jinak, když už jsme u toho. Národ, který nedokáže donutit svoji vládu, která se o lide k tobě navrátila k solidnímu ohodnocení učitelů svého potomstva prostě směřuje do kopru. (Kopr - slouží zde jen jako náhražka za jiné slovo, které zde z důvodu slušnosti nelze použít)

krtek řekl(a)...

Kolega ze základní školy mi psal, jestli to zadání matematiky není fake, když z 30 % obsahuje příklady ze ZŠ. Tak nevím.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

O matematice slyšíme, že se učí blbě i dobře, že je nějaká nová Hejného metoda, ale že je nějaká divná, potom slyšíme, že se má povinně maturovat a to že je dobře i špatně, ale mě by zajímala jiná věc.
Jak se vůbec změnila koncepce a náplň tohoto předmětu od nástupu počítačů? Je opravdu potřeba hustit do hlav například zkracování zlomků, nebo výrazů s proměnnými, když počítači je celkem jedno, jestli dostane v zadání zlomek původní nebo zkrácený? Fakt v praxi dnes někdo potřebuje vědět že a na třetí mínus b na pátou se dá zkrátit jako a mínus 10 na třetí? (to jsem si vymyslel). Proč není Excel dosud v osnovách matematiky? Ať přijdu do kterékoliv firmy, všude dávno všechno řeší v Excelu. Tedy ti co to umí.... Mě to připadá, že ten matematický svět je prostě někde jinde.
Už se schovávám za tou sprškou kamení...

Eva Adamová řekl(a)...

"Didaktický test z češtiny neudělala desetina maturantů, ale český jazyk je povinný pro všechny, takže zkoušku z něj skládalo čtyřikrát víc studentů než z matematiky. Výsledek maturity z matiky se pak dá nazvat státním či školským výbuchem. (Raději si ani nepředstavujme, kolik studentů by propadlo, kdyby byla letos maturita z matematiky povinná.) S počítáním to u nás jde od desíti k pěti..."

Autor je zářným důkazem toho, že s matematikou to u nás skutečně jde od desíti k pěti, protože kdyby se zamyslel nad tím, co vlastně napsal, došlo by mu, že v absolutních číslech je nezmaturovaných z češtiny dvakrát tolik než nezmaturovaných z matematiky, což je ještě větší výbuch než maturita z matematiky.
No a s kritickým myšlením a chápáním souvislostí proč a jak to s tou maturitou vlastně je, je autor na štíru tím tuplem.

Eva Adamová řekl(a)...

Jen doplnění. Z češtiny je nezmaturovaných kolem 6000 a z matematiky necelé 3000. Do 6000 to pak doplňují nezmaturovaní z jazyků. A vsadím boty, že dost velké procento z těch, kteří nezmaturovali z češtiny najdeme i mezi nezmaturovanými z jazyků nebo matematiky nebo mezi čtverkaři z těchto předmětů, kteří prošli testem s odřenýma ušima, protože to jsou v podstatě funkčně negramotní studenti.

Pepa řekl(a)...

Ano, pane N, je nutné stále učit krácení zlomků atd., protože to vychovává k pečlivému a přesnému myšlení a otázka "co když nezkrátím, co se stane? - no asi se mi dál bude blbě počítat, takže radši zkrátím" pak v budoucnu může vést (dej Bůh, aby alespoň u někoho odpovědného vedla) k otázce "a co se stane, když uzákoníme tuhle podobu státní maturity? - no asi to nesmírně zkomplikuje její organizaci, takže radši budeme ještě přemýšlet, než to pustíme dál" (to jsem vybral jen namátkou něco, co zrovna hýbe internetovými diskusemi). A začíná se pochopitelně na jednoduchých příkladech, takže zlomky... Protože naučit někoho poctivému a opatrnému přístupu "co kdyby..." je v matematickém prostředí s jednoduchými a HLAVNĚ přesnými a neokecatelnými pravidly jednodušší, než na nějakém pitomém "reálném" projektu, na který je tisíc názorů a náhledů a dá se o něm diskutovat ... až do konce vyučovací hodiny, aniž by se došlo k řešení.
Takže tak.

P. Vršecký řekl(a)...

Nějak si nevzpomínám, že by to v době, kdy Fendrych působil ve vrcholné exekutivě, bylo s tím poměrem platů jinak. Ani že by to kritizoval.

Veronika Valíková řekl(a)...

K paní Adamové:

Z češtiny neodmaturovalo asi 10,4% studentů. Obtížnost testu se od jara 2013 každý rok nepatrně zvyšuje. Letošní byl s loňským téměř srovnatelný (9,8%).

To zvyšování obtížnosti jsem loni dokázala (délky textů, vyšší míra teorie, abstrakce, pojmů).

Podobně by testy měli rozebrat i matematici. Už to nějaký udělal?


Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici potvrzují, že prodloužením textu se zvyšuje obtížnost jakékoli úlohy až na samu hranici únosnosti. Kolikrát žák dočítá druhý odstavec už zcela vyčerpán.

Veronika Valíková řekl(a)...

Pytlici ten rozbor testů nedělali. Jejich poznámka je zcela nemístná.

Netvrdím, že test byl letos špatný. Pouze tvrdím, že náročnost od roku 2013 vzrostla. Howgh.

Eva Adamová řekl(a)...

Paní Valíková, Vy jste vážně srandovní. Ze desetina je 10 %, to je pro me fakt převapení. A jinak, kolem a kolem, je patrné, že jste vůbec nepochopila, co jsem vlastně chtěla říct a o čem ta čísla vlastně jsou. Ona jsou totiž bez znalosti souvislostí vcelku o h.... !

Veronika Valíková řekl(a)...

Tak nás se souvislostmi seznamte.

Pepa řekl(a)...

ad pí VV: ale jistě že dělal, svého času na ČŠ nějaký pan OB zvláště co se týká tuším nějakého karnevalu....

Jinak si myslím, že test z M moc rozebírat nemá cenu, SŠ matematik hodný toho označení tak nějak tuší, že v situaci se zhruba 30% (někdo tady zmínil) ZŠ příkladů v maturitním testu jsou ti neúspěšní asi nejspíš totožní s těmi, co matematice na SŠ moc nedali....

...tak koukám, že jsem to trochu se zkratkami přehnal :-)

Eva Adamová řekl(a)...

Víte, paní Valíková, některé souvislosti už tady byly mnohokrát zmíněny. A o mnohých dalších ani nemáme nikdo tušení, protože neexistují žádná seriózní data, a to především oddělená data o maturantech z matematiky a o maturantech z cizích jazyků. A myslím, že se jich ani nedočkáme, protože by to musela být dost podrobná data o studijních výsledcích studentů v průběhu celého studia a o jejich motivaci volit si ten či onen předmět.

Až budou z matematiky, češtiny a cizího jazyka maturovat povinně všichni studenti a vzorky na některých oborech budou totožné, můžeme se teprve seriózně bavit o kvalitě výuky jednotlivých předmětů a něco srovnávat. A je i docela možné, že výsledky maturit v roce 2021, budou pro některé lidi, kteří alespon část souvislosti nevidí, hodně překvapivé.

Veronika Valíková řekl(a)...

Ano, mluvila jsem s třemi matematiky z gymnázií, všichni mávali rukou a říkali totéž. Testy jsou lehké, není třeba se jimi zabývat. Není třeba se do nich ani dívat...

Poněkud tento postoj nechápu. Matematiky nezajímá, co v testech je a kolik času řešení zabere?

Nicka Pytlik řekl(a)...

tvrdím, že náročnost od roku 2013 vzrostla

Zaplaťpámbu, chce se pytlikům zvolat silným hlasem.
Kdyby náročnost klesala, mohlo by to znamenat, totiž, že klesá kvalita studia.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Matematiky nezajímá, co v testech je...

TŘI matematiky to nezajímá.

Eva Adamová řekl(a)...

Paní Valíková, obávám se, že žádný matikář na gymnáziu si nebude s vážnou tváří povídat o maturitním testu z matematiky s češtinářkou.

Já, narozdíl od Vás, znám nepoměrně víc matikářů a nejen na gymnáziu a mohu Vás ujistit, že se o testy zajímají, jen asi nemusí vše vytrubovat na pedagogickém infu, jako nějaká Valíková a Adamová.

krtek řekl(a)...

Tři matematiky v jednu chvíli!

Jiri V. řekl(a)...

Václave, pokud budu mít na konci devítky probrané kvadratické funkce a rovnice, což budu mít, a mrknem se opět na množiny, tak se dostáváme snad ke dvou třetinám úloh na úrovni ZŠ. To není maturita, to jsou o trochu složitější přijímačky na SŠ. Otřesný. A já se ptám, kde se to zastaví?

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Výborně, stroj na omezování počtu maturantů funguje. Kdo se konečně přizná k tomu, že to je cíl státní vzdělávací politiky?

Nicka Pytlik řekl(a)...

stroj na omezování počtu maturantů funguje

Snad radši stroj na omezení počtu mizerných maturantů.
Každá klasifikace, jakkoli mírná, bude nakonec pro někoho v něčem omezující.
I přirozený výběr je ve svém výsledku nesmlouvavý. To jen člověk se jej poslední dobou snaží tak nějak ukecat.

poste.restante řekl(a)...

Ona nejvíc omezující je asi omezenost.

Jenže bohužel žijeme v době, kdy nejvíce je omezována právě svoboda tu omezenost pojmenovat.

A tak omezenci nejvíce křičí a nejvíce se dožadují zákazu svého omezování.

V důsledku omezenost roste neomezeně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přesně. Ničím neomezená omezenost.
Klíííčový požadavek dnešní překotně měnící se doby.

Okomentovat