11.5.18

Magazín Leonardo: Standardizované testy ve školství vedou ke katastrofě, tvrdí neuropsycholog Stephen Hughes

Co by měla škola dětem vlastně dát? Odborníci na průmyslovou revoluci varují, že řadu lidských profesí v budoucnu převezmou stroje. Přesto se školy upínají na ty nejbližší cíle: připravit děti k maturitě nebo k přijímacích zkouškám. O tom, jak je tento přístup nebezpečný, hovořil v Magazínu Leonardo americký neuropsycholog Stephen Hughes, současný předseda výzkumné komise Asociace Montessori.Z doprovodného článku Ondřeje Čiháka, Martina Srba a Josefa Klugeho na webu Českého rozhlasu vybíráme:

I sami učitelé si přejí, aby se děti naučily samostatnosti a zjišťovaly, co je potřeba dělat. „Měly by umět vycházet s druhými lidmi a zajímat se o to, co se děje ve světě.“

Ale o výsledky standardizovaných testů se prý zajímají jen firmy, které je samy sestavují a pak ministři školství a politici. „Až tito lidé přijdou na to, že všechna energie vynaložená na standardizované testy vede ke katastrofě, tak už bude pozdě,“ předpověděl odborník.


5 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

Jak se clovek stane odbornikem na prumyslovou revoluci? Studiem tech prechozich?

Nevim, co presne si predstavit pod katastrofou, ale myslim, ze problemy ve skolstvi zacinaji hloubeji. Pres zaplatu v trupu lodi prosakuje voda, ale to neni duvod nadavat na zaplatu.

krtek řekl(a)...

„Mám podezření, že jakmile dítě dosáhne 10 až 12 let věku, začnou se projevovat jeho talenty a zájmy.“
---
A to si budu muset poslechnout, podezíravost jako předpoklad úspěchu. To začíná zavánět paranoiou ;-)

Eva Adamová řekl(a)...

"Odborníci na průmyslovou revoluci varují, že řadu lidských profesí v budoucnu převezmou stroje. Přesto se školy upínají na ty nejbližší cíle: připravit děti k maturitě nebo k přijímacích zkouškám."

No, ono školám ani nic jiného nezbývá, protože žáci a bohužel už i jejich rodiče se stále více domnívají, že díky průmyslové revoluci - level 10, jim budou v budoucnu létat pečení holubi do huby, a motivace ke vzdělávání se (pozor nemyslím tím motivaci k získání maturitního či jiného lejstra, co nejsnažší cestou) ze strany rodiny nefunguje.

Nicka Pytlik řekl(a)...

řadu lidských profesí v budoucnu převezmou stroje

No a co? To se snad v historii lidstva ještě nikdy nepřihodilo?
Pytlici nahlížejí, že odborníci na průmyslové revoluce budou stejné kvality jako odborníci na vzdělání. Doba se mění překotně a počítače jsou na světě přes sedmdesát let. A sto let staré pojetí škol waldorfského typu s prvky montessori podle daltonského plánu jsou pořád ještě považovány za právě moderní alternativní směr. Pytlici jsou v klidu. Profese pitomců přetrvá věky. Takový stroj ještě nikdo nevymyslel.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jo, a právě běží ve zprávách katastrofické scénáře o nedostatku učitelů.
Tak stroječky! Šup, šup do rachoty k dětem.

Okomentovat