13.5.18

Kateřina Valachová: V referendu budu hlasovat pro vládu s hnutím ANO

Místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřina Valachová má za sebou dvouletou vládní zkušenost. Ačkoli se někteří sociální demokraté obávají spojenectví s Andrejem Babišem jako čert kříže, exministryně školství se ho nebojí.

Z rozhovoru Kateřiny Perknerové s Kateřinou Valachovou v Deník.cz vybíráme:

A tím jsme opět u důvěry v rámci eventuální koalice ANO a ČSSD. Věříte slovům Andreje Babiše a Aleny Schillerové, že peníze budou a reforma se spustí v lednu 2019?

Vím, že pokud sociální demokracie bude ve vládě s hnutím ANO, nedovolí, aby se odložilo férové zvyšování platů ve školství a spravedlivé financování škol. Předsedovi vlády v demisi věřím v tom, že společně s ministryní financí peníze školám skutečně zajistí, neboť vycházím ze své zkušenosti. Když jsem byla ministryní školství, zažila jsem tvrdá vyjednávání o školském rozpočtu, ale slíbené finanční prostředky byly vždy zajištěny, a to do koruny.

V nedávném rozhovoru pro Deník ministr školství Robert Plaga uvedl, že pokud zůstane ve vládě s důvěrou, chce se vrátit k otázce povinné maturity z matematiky. Vzhledem k současnému stavu výuky tohoto předmětu by uvažoval o odložení či úpravě této povinnosti. Co tomu říkáte?

Musím se usmívat, protože pan ministr Plaga kráčí trochu podobnou cestou jako já. Když jsem se stala ministryní školství, „proslavila“ jsem se pocitovým výrokem, že nevím, proč by vlastně měla být maturita z matematiky povinná. Tehdy z toho ovšem byla neuvěřitelná mela a titulky hlásaly, že jsem zpochybnila směřování České republiky jako budoucího evropského tygra v technickém vzdělávání. Chci ale připomenout, že do školského zákona se to dostalo v roce 2016 a první maturanti mají tuto zkoušku povinně absolvovat v roce 2021, takže o tom vědí pět let.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

Jasné, chápeme, podílem ČSSD na vládě se zvyšuje tvoje šance udržet se co nejdéle u korýtka.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Naděje na návrat do ministerského ušáku by tu jistě byla...

Okomentovat