27.5.18

Kateřina Perknerová: Povinná maturita je cesta zpátky, říká ředitel gymnázia a senátor Jiří Růžička

Vystudovaný češtinář a tělocvikář Jiří Růžička učí čtyřicet pět let, z toho čtyřicet na Gymnáziu Jana Keplera v Praze 6, kde je od roku 1990 ředitelem. Jeho škola je jednou nejúspěšnějších v republice a chlubí se řadou absolventů, kteří patří ke špičkám ve svých oborech.


Z rozhovoru v Deník.cz vybíráme:

Jak je možné, že se spory o povinnou matematiku a podobu případných testů pro všechny maturanty vedou zhruba deset let, kdy se státní maturita začala připravovat?
Matematika je úžasná v tom, že je nenahraditelná při rozvoji schopností a dovedností, které ostatní předměty rozvíjet nemohou. Mám na mysli abstraktní uvažování, logický postup krok za krokem vedoucí k ověřitelnému cíli. Jenže místo toho, abychom se soustředili na tuto oblast, ve výuce často klademe důraz na odučení co největšího množství kapitol, přičemž se látka neprocvičí, protože je málo času. Žáci se to učí mechanicky, což tlak na testy ještě umocní.

Proč to funguje právě takto?
Matikáři jako profesní skupina jsou velmi konzervativní, což ten obor do jisté míry předurčuje – a není to nic špatného. Horší je, že trvají na ohromném množství témat, která musejí středoškoláci zvládnout.

To pak vede k frontální výuce, vyloží se látka, procvičí se na dvou třech příkladech, udělá se písemka a bez ohledu na to, jak ji žáci zvládli, se jede dál. Já bych byl pro méně látky a více času na její skutečné pochopení a zažití. Další vlivná skupina se rekrutuje z řad svazu průmyslu, zaměstnavatelské lobby, hospodářské komory, která vše společně se sociální demokracií dotlačila k povinné maturitě z matematiky.

1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Povinná maturita je cesta zpátky

Pokud ano, pak tedy do lepších(!) časů české vzdělanosti, kdy průmyslovák s maturitou byl v oboru téměř tak dobrý jako třeba vyučený elektrikář, nebo tesař, který si uměl spočítat krovy tak, aby se střecha nezhroutila při prvním závanu větru.

Okomentovat