19.5.18

Kateřina Perknerová: Katastrofální situace. Maturanti matematiku nezvládají

Středoškoláci už vědí, jak dopadli u písemné části státních maturitních testů. Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) zaslalo ředitelům výsledky slohových prací a testů z češtiny, matematiky a cizího jazyka v průběhu minulých dní, takže všichni žáci se je dověděli nejpozději ve středu. Celostátní čísla zatím známá nejsou.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

Letos si maturitu z matematiky vybralo 23,4 procenta maturantů, ostatní dali přednost cizímu jazyku. Je to o 2,3 procenta méně než loni. Před třemi lety se k matematice přiklonilo dokonce 30 procent žáků. U zkoušky propadne zhruba pětina maturantů, loni to bylo 21,5 procenta. Jestli jsou Růžičkovy výpočty správné, byl by to sešup dolů a hlavně další otazník nad povinnou maturitou z matematiky, která se má spustit v roce 2021.

„Pokud se to potvrdí, je to další podnět, tentokrát založený na tvrdých datech, pro otevření vážné debaty o samém smyslu povinné maturity z matematiky,“ potvrdil Deníku svůj názor ministr školství Robert Plaga.

20 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Moji maturanti se posledni vysledky dozvedeli vcera v poledne. Coz povazuji za nepripustne.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Maturanti matematiku nezvládají

Už by s tím ti maturantí měli začít něco dělat.
V šoubyznyse, redakcích, neziskových organizacích a sněmovně není zase až tak moc pracovních příležitostí, aby se tam uchytila kdejaká trubka.

Eva Adamová řekl(a)...

"Maturanti matematiku nezvládají"

A proč se tomu všichni tak diví, když je mezi nimi obrovský počet těch, kteří ji nazvládali už na základní škole. Možná by stálo za průzkum, kolik je mezi nezmaturovanými z matematiky těch, kteří z ní měli v devítce čtverku ne-li pětku. A přidat k tomu průzkum, kolik je takto slabých dětí mezi těmi, kteří si zvolili angličtinu, by také nebylo od věci.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A kolik z nich si radši NEzvolilo cizí jazyk, protože dovodili, že v něm by neměli vůbec žádnou naději. Ani ťuk.

Ygrain řekl(a)...

Je-li student ochoten se učit, pak jazyk je snazší volba - lze bez potíží prolézt, i když jste s gramatikou na štíru.

Tajný Učitel řekl(a)...

Povinnou matiku na pacholky. Pak ji budou zvládat.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

kolik je mezi nezmaturovanými z matematiky těch, kteří z ní měli v devítce čtverku ne-li pětku

Přesně tak. A dostali se na maturitní obor, zvládli čtyři roky studia a byli připuštěni k maturitě.

Eva Adamová řekl(a)...

1. Na některých školách berou na maturitní obor každého, tedy i ty, kteří přijímačky z matematiky nezvládnou napsat na víc než na pět bodů z padesáti.

2. Na školách je pak zuby nehty čtyři roky drží kvůli penězům. O nějakém skutečném zvládání studia nemůže být ani řeči.

3. K maturitě se pak pustí každý, kdo se naučí alespon náznaky posledního učiva ve čtvrtáku a projeví tak alespon základy snahy.

No a pak ty neštatníky nechají nabít si hubu u maturity, i když je celé čtyři roky jasné, že na ni nemají, at už po stránce inteligenční nebo po stránce morálně volní, a že by jim bylo lépe na učebním oboru.

Jo, a abych nezapomněla, pak se ještě všichni nezapomenou divit, že nezmaturovali, aby to vypadalo, že celý ten předchozí proces byl v pořádku.

Nicka Pytlik řekl(a)...

pak ty neštatníky nechají nabít si hubu u maturity

Nenechají.
Lze nějak zabránit tomu, aby se u společné časti maturity systematicky nenapovídalo? Možná, že časem budou neúspěšní maturanti povětšinou jen tam, kdy se u maturity pořád ještě nebude podvádět. Už se někdo pozabýval i zjištěním, jaký je poměr neúspěchu u společně a profilové části maturity? Nejspíš asi ne. ono by to mohlo mnohé naznačit, totiž. Přibližně stejně, jako porovnání úspěchu či neúspěchu u maturity s klasifikací v průběhu studia. Možná by vyšlo najevo, že žáci ledvá prolézající jsou schopni se natolik zázračně připravit k ústní zkoušce, že ji bez větších problémů zvládnou. Obdobně, jak se to může stát u zkoušek komisionálních, kdy žák dlouhodobě lavírující mezi dostatečnou a nedostatečnou, pak po uzavření nedostatečné klasifikace uspěje u nařízené zkoušky pár dnů před vydáváním vysvědčení na slušnou dobrou. A klidně i lépe. Tedy pokud papínek či matinka včas do školy zaskočí.

Josef Soukal řekl(a)...

Před časem jsem si nalistoval údaje o neúspěšných v jednotlivých částech zkoušky z češtiny. Neučinil jsem si poznámky, takže jen z útržků v paměti; vše srovnání z let 2015-17:
V testu byl v daných letech počet neúspěšných v jednotlivých typech škol srovnatelný,
u písemné práce se po zavedení centrálního hodnocení snížil procentuální poměr neúspěšných gymnazistů oproti neúspěšným z dalších typů škol (letos očekávám potvrzení tohoto stavu či prohloubení trendu),
pro ústní zkoušku platí, že procentuální poměr neúspěšných je u gymnazistů oproti celku daleko vyšší než v případě písemné zkoušky, natož testu; troufám si tvrdit, že neúspěšnost negymnaziálních maturantů by v případě nezávislého centrálního hodnocení výrazně stoupla (popř. by neúspěšnost gymnazistů stejnou měrou poklesla).

Jiří Kostečka řekl(a)...

Ad J. Soukal: "Troufám si tvrdit, že neúspěšnost negymnaziálních maturantů by v případě nezávislého centrálního hodnocení výrazně stoupla (popř. by neúspěšnost gymnazistů stejnou měrou poklesla)".

Ano: přesně tohle by se stalo. Ale vykládejte to Hausenblasům, kteří nikdy neučili, nebo Tajnejm Zbabělejm anonymům, kteří učí (angličtinu!!) neaprobovaně.

Eva Adamová řekl(a)...

Nenechají?

No, kdyby se hromadně u testů napovídalo, asi by procento nezmaturovaných z matiky nebylo přes 20 %. Nebo snad ježišmarjá chcete naznačit, že kdyby se nenapovídalo bylo by až 50 %?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Otzázka zni
Dá se podvádění u maturit zabránit? A brání se mu?
To pyrlici nevědí, a tak se na to ptají, protože je to zajímá.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Jestli jsou Růžičkovy výpočty správné, byl by to sešup dolů a hlavně další otazník nad povinnou maturitou z matematiky, která se má spustit v roce 2021."

No nevím, ale mluvit v tomto případě o výpočtech a špekulovat o jejich případné správnosti mi přijde spíš jako signál katastrofálního stavu naší žurnálistiky...
Ten "další otazník" mi taky vrtá hlavou. Mám pocit, že je to spíš "furt jeden a ten samý otazník" od chvíle, kdy s tím omylem dobrým nápadem Valachová přišla...

---
„Pokud se to potvrdí, je to další podnět, tentokrát založený na tvrdých datech, pro otevření vážné debaty o samém smyslu povinné maturity z matematiky,“ potvrdil Deníku svůj názor ministr školství Robert Plaga.

Bylo by možná dobré vidět, jak moc fluktuují známky na vysvědčení v rámci republiky mezi jednotlivými roky... Pak by možná ta tvrdá data trochu změkla...Nicka Pytlik řekl(a)...

Učím v zcela souladu s požadavky zákona

To je málo.
Chce to také trochu toho srdce a porozumění oprávněným vzdělávacím potřebám žáků. To jest, aby při výkonu svojí budoucí profese nebyli za úplna trdla, jako kdejaký odborník na vzdělání, konzultant či auditor v té dnešní překotně měnící se době.

Jiří Kostečka řekl(a)...

OK, Tajnej. Máte uvedeno: "učitel, táta, humanista, bývalý cestovatel".
Ptám se zcela jednoznačně: Vystudoval jste vůbec nějakou vysokou školu? A pokud ano - jakou a v jaké aprobaci, a jak se ta aprobace týká pedagogiky? Dokážete se alespoň natolik odtajnit, když už se nedokážete za svoje názory podepsat, zbabělče?
A soulad se zákonem sem netahejte. V téhle zemi vyučovali podle zákona i absolventi sorbonny - té vokovické.

P. S. Pane Wagnere, něco jste ohledně TU před nedávným časem konstatoval. Odvoláváte, co jste slíbil...??

Nicka Pytlik řekl(a)...

kvůli velectěným činovníkům se zálibou v lustraci oponentů

Konkrétně?
Pokud je pytlikům známo, zákon o žádné aprobaci nehovoří.
Jen o pedagogické způsobilosti pro daný stupeň, popřípadě typ školy.
Tedy všeobecně vzdělávací nebo odborné předměty pro 1. a 2. stupeň zš a sš.

Jiří Kostečka řekl(a)...

No jo, Pytlici. To si pak tady můžeme krákorat cokoliv. K aprobaci, třeba. A k Tajnejm... Pane Wagnere...

Vy občas zakrákoráte k věci, občas se ale odmlčíte, občas přihodíte případnou jedůvku - akorát jsem ještě neviděl, že byste zakrákoral tvrdě, TVRDĚ k věci.

Což mě od kolegy z praxe vážně...

Jiří Kostečka

Nicka Pytlik řekl(a)...

No výborně. Takže příspěvky, na které pytlici vtipně reagovali, jsou smazány, a pytlici teď vypadají tuplem jako trdla. Ale dobře jim tak, nemají lézti, kam vlastně ani tak moc nepatří.
Na Vás, pane kostečko, pytlici nekrákorali. Ale až zakrákorají, tak vězte, že krákorat budou tvrdě dle Vaší ctěné libosti. Až si z toho kecnete do fotelu.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Smazány? Nevidím. A kým?

S 99 % Vašich komentářů souhlasím, jen nechápu, proč s nimi lezete do anonymity jako Tajnej a proč je nedotáhnete. Jenom to jsem chtěl říct.

A ano: Klidně na mě /za/krákorejte. Jen se ale pod to prosím podepište vl. jménem.
A nekecnu, a už vůbec ne do něčeho, co ani není pořádným českým slovem.

Okomentovat