30.5.18

Karel Steigerwald: Maturita přináší růže a svévolná rozhodnutí ministra bez důvěry. Bůh s námi!

Maturitní otázky z češtiny byly věru zábavné. Žáci měli doplnit slovo do ustáleného spojení „… růže přináší“. Kdo napsal čas, propadl. Podle komise měl napsat správné trpělivost. Ale zasáhl ministr a rozhodl, že čas je také správně.

Z komentáře v REFLEX.cz vybíráme:

Divné také je, že žák, jenž neví, že růže přináší trpělivost, kvůli takové hlouposti propadne z testů. Byl to 4501 žák. Propadnout z testů u maturity může být dosti velký šrám na duši maturanta, zejména když propadne pro takovou nicotnost. Může se to s ním táhnout po celý život. I manželka bude po letech říkat kamarádkám: Ten můj už tenkrát nevěděl, kdo přináší růže. Manžel přece, ne trpělivost. Tak jsem na to, holky, zaklekla… a nosí.

3 komentáře:

Simona řekl(a)...

Podstatou otazky byla ustalenost slovniho spojeni. Nikoli overeni, ze nektera slva za sebe serazena shodou okolnosti take davaji smysl. To je bezny jev. Ale odlisnost spociva v situaci, kdy je sestava slov natolik vystizna nebo vtipna, ze se z ni stane ustalene spojeni. A to o casu - na rozdil od trpelivosti neplati. Stejne tak, jako se nestane ustalenym spojenim veta “pan Plaga byl dobry ministr”.

Nicka Pytlik řekl(a)...

sestava slov natolik vystizna nebo vtipna

Nebo vtipná, podtrhují pytlici.
Takže spojení 'pan Plaga byl dobry ministr' by se ustáleným státi mohlo.
Nato tata!

Jiri Janecek řekl(a)...

"Divné také je, že žák, jenž neví, že růže přináší trpělivost, kvůli takové hlouposti propadne z testů. Byl to 4501 žák."

To cislo se mi moc nezda... Doopravdy kvuli teto otazce utekla ctverka z CJ?

No, doufam, ze dik panu ministrovi jim to trauma brzy odezni a budou moci byt na svuj uspech plne hrdi...

Okomentovat