20.5.18

Jitka Dolanská: Předškoláci neumí mluvit, mobil ale ovládají excelentně, hlásí učitelé

Obrovský nárůst logopedických vad, problémy s výslovností, se zapamatováním textu, malá slovní zásoba, nedostatečné porozumění mluvené řeči. To jsou jen některé zásadní potíže, s nimiž se při vstupu do školy potýká stále víc prvňáků.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Při zápisech učitele také překvapilo, že u některých dětí vázne komunikační stránka řeči, děti mají problém se zapamatováním textu a někdy nerozumějí ani běžným pojmům.

„Setkali jsme se s tím, že pokulhává pamětní učení. Děti neumí básničky, říkanky, písničky. Neznají naprosto běžné pojmy. Zato vědí, co je Facebook, notebook, youtuber, znají amerikanismy i nejrůznější zkratky,“ naznačila Dostálová.

Zástupkyně ředitelky MŠ a ZŠ Okružní Aš Hana Dantlingerová míní, že pro předškoláky je důležité, aby před vstupem do školy získali základní návyky a vědomosti. A je jedno, zda v mateřských školách nebo v přípravných třídách.

„Děti, které do školky nechodily, bývají neklidné, neumí například základní geometrické tvary. Je důležitá i domácí příprava,“ zdůraznila Dantlingerová s tím, že i v Aši bojují budoucí prvňáci s výslovností.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je důležitá i domácí příprava

Jen hezky pomalu, pomaloučku, aby na to nevlítli mámy a tátové parťáci.
V každém případě rodina dlouhodobě, setrvale a čím dál, tím víc selhává ve svojí základní funkci, to jest v péči o dítě, kterou bezostyšně háže na školu, a ještě k tomu i remcá a rozumy káže.

Jiří Kostečka řekl(a)...

"Je důležitá i domácí příprava,“ zdůraznila Dantlingerová.
- Jasně že je. Ale neradím paní kolegyni vysvětlovat tohle tátovi parťákovi. Zažaluje ji hbitě a bystře. Akorát že... až táta parťák zjistí, že jeho synek neprospívá ve všech naukových předmětech, zažaluje školu, Českou republiku, ve finále možná EU. Ať si poslouží. Synovi neposlouží.

"Obrovský nárůst logopedických vad, problémy s výslovností, se zapamatováním textu, malá slovní zásoba, nedostatečné porozumění mluvené řeči."
- Bohužel, je to pravda. Ale s tím by měli něco dělat rodiče dětí od věku nejpozději 2,5.
RODIČE! Jenže evidentně ti právě nekonají.

Milladia řekl(a)...

Rodiče naženou děti do školek ve věku 2 let, ať se učitelky postarají! Při počtu 24 dětí má učitelka během směny na jedno dítě shruba 12 minut. Opravdu má učitelka za 12 minut zvládnou tolik, jako matka doma za 12 hodin? Trochu zdravého rozumu by to chtělo.

krtek řekl(a)...

Neradostné čtení, ale aspoň to někdo zmíní.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V dnešní době učitelky v mateřské škole děti krmí, napájí, přebalují, myjí, převlékají, konejší, uspávají, a především pak respektují autonomii dítěte a jeho nezpochybnitelnou svobodu třískat sebou o zem a vřískat alespoň hodinu vždy, když si zamane vzít jinému dítěti hračku, zničit mu jeho výtvor nebo jej fyzicky napadnout, a někdo se mu v tom pokusí byť slovně zabránit. Aniž by na to všechno měly učitelky k ruce příslušné pasáže školního vzdělávacího programu, o výstupech ani nemluvě.

Okomentovat