25.5.18

Jiří Mach: Výsledky matematiky vyděsily poslance

Pohroma u letošních státních maturit z matematiky, kdy každý pátý v prvním kole propadl, oživila debaty, zda zrušit či aspoň pozměnit povinnou zkoušku z tohoto předmětu. Ministr školství Robert Plaga (ANO) i někteří poslanci už to zvažují.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

„Ve výsledcích testů je pořád výrazný rozdíl mezi gymnaziální větví a odborným či učňovským vzděláváním. Je zcela jasné, že školy potřebují zlepšit podmínky pro vzdělávání matematiky,“ řekla Valachová Právu.

Na některých typech škol mají podle ní na výuku matematiky podstatně méně času. Dříve přislíbila, že školy budou moci dělit hodiny matematiky podobně jako u výuky angličtiny.

„V jiných zemích se prokázalo, že děti dosahují lepších výsledků, když mají možnost vštěpovat si matematiku, lépe jí rozumět a aplikovat ji v početně menších třídách,“ vysvětlila.

S tímto opatřením počítá reforma financování regionálního školství, která mimo jiné má právě umožnit zaplacení dvou hodin matematiky v jedné třídě současně. Jenže ODS ve spolupráci s ANO navrhuje reformu financování odložit o dva roky.7 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

"S tímto opatřením počítá reforma financování regionálního školství, která mimo jiné má právě umožnit zaplacení dvou hodin matematiky v jedné třídě současně. Jenže ODS ve spolupráci s ANO navrhuje reformu financování odložit o dva roky."

No, a Ceska Studentska Unie se pro zmenu uz prsi, ze uz deleni matiky prosadila...

---

Jinak na to vstepovani ma mozna vliv i ta hodina tydne, co se mnohde na zakladkach ubrala. Abych drzel v matematickem mysleni krok s experty, co vidi za 5 let 20000 propadliku u maturit, - ta hodina tydne je prave tech 20 %. Jako tech propadliku...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Situace zdá se býti vážnou.
Představa vyděšených zákonodárců je i pro otrlé pytliky vyloženě srdcervoucí. A to by jeden řekl, že jsou to z politických kolbišť ostřílení hoši a děvčata. Je s tím třeba ale vážně něco udělat, než na ně padne depka a začnou být zádumčiví. To pohasne oka jas a pramen svěžího vtipu vyschne rázem.

Ygrain řekl(a)...

"školy potřebují zlepšit podmínky pro vzdělávání matematiky"

A jak se taková matematika vzdělává? Ty, nulo, dávej pozor, ať se nepřipleteš pod lomítko?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ve svobodné a demokratické škole může nula pod lomítko kdykoli se jí zachce!

Eva Adamová řekl(a)...

Tak ona se nám ta bobátka poslanecká vyděsila? A to, že na maturitní obory míří žáci, kteří přijímačky z matiky napsali pod deset bodů, ba že i po nulabodových se rádo šáhne, je neděsí? Ono totiž u těchto žáků můžete měnit metody a formy výuky zleva zprava a odvrchu až dolů a naprosto nic se nezmění.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Nevím, kolik nul je pod lomítkem. |Ale v parlamenetu...

Pepa řekl(a)...

Proč se chudáci poslanci děsí? Vždyť přeci aktuální prváci vědí už dopředu, že budou z M maturovat povinně, takže se zcela jistě zodpovědně připravují a žádný výbuch se nebude za 3 roky konat. To jen ti současní maturanti chudáci nevědí najednou, kam se vrtnout a v pomatení mysli si zvolí předmět jimi neoblíbený, vše v tom šíleném stresu před podáním přihlášky - a pak prostě neuspějí. Kdyby si to mohli nešťastníci pořádně rozmyslet, jistě by si zvolili místo toho cizí jazyk a dopadli by podstatně lépe. Vidím jedinou cestu: prodloužit SŠ studia, aby se odstranil ten rozhodovací stres.

Okomentovat