31.5.18

Jiří Mach: U maturit letos přibyly chytáky, stres i chyby škol

Ani po sedmi letech státní maturity se studenti při zkoušce nezlepšují, ale spíše zhoršují. Není jasné, zda za to může nekvalitní výuka ve školách, zhoršující se studenti, anebo těžší státní testy. Podle odborníků za tím mohou být i chytáky v zadáních a víc stresu při vyplňování. „Dětem chybí základní matematické dovednosti,“ řekl Jiří Zíka, odvolaný šéf Cermatu. Tato instituce maturity připravuje. Poukázal na úlohu, kterou dostali deváťáci u státních přijímacích zkoušek.


Z článku v Novinky.cz vybíráme:

V matematice se zase zvýšil počet otevřených úloh, u kterých nestačí zaškrtnout jednu z odpovědí, ale je třeba se nad nimi zamyslet. I kvůli tomu se výsledky z matematiky nezlepšují, ačkoli se na ni dává čím dál víc gymnazistů, kteří nemají s počty takové potíže jako studenti ostatních oborů.

Navíc jsou prý formulace v zadáních pro některé matoucí. „Co se týká náročnosti příkladů, nejsou z hlediska výpočtů složité. Myslím si, že by to měl středoškolák dát. Ale zadávají příklady netypicky tak, že se žáci nejdříve musí v zadání zorientovat, než vůbec začnou počítat,“ řekl Právu Pavel Žemlička, ředitel Střední průmyslové školy v Ostrově na Karlovarsku. „Učíme je běžné postupy a výpočty – a tady už to musí nějakým způsobem pospojovat,“ dodal.

21 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Chyby škol
V čem konkrétním letos školy přidaly své chyby k maturitám a přijímačkám?

krtek řekl(a)...

Jo tak, v zadání uvedená hodina žáky mátla. Už vidím doknale zadanou slovní úlohu: Farmář, trh, brambory, 2/5 prodal, kolik zbylo? To už by šlo?

Venkovská učitelka řekl(a)...

Také by mne zajímalo, jaké konkrétní chyby škol má autor na mysli.

Radek Sárközi řekl(a)...

Za úloha s farmářem byla zadána slovně. Zajišťovala tudíž hlavně čtenářskou gramotnost. Správně tam měly být ty brambory nakreslené... ;-)

krtek řekl(a)...

Ne, ne - správně měly děti dostat pytlík s dvaceti bramborami, rozdělit je do pěti hromádek a dvě hromádky odstranit. To by byla Hejného matematika ;-)

Simona CARCY řekl(a)...

Těch věcí, kdy chybuje škola, je spousta (nedodržení časového harmonogramu společné části zkoušek, nezajištění podmínek pro hladký průběh zkoušky, nedodržení pravidel manipulace se zkušební dokumentací, zejména s tou dosud nepoužitou, chyby v jednoduché logistické operaci "rozdat testy žákům", kompromitace informace veřejně nepřístupné ve vazbě na jednotné zkušební schéma, nekompetentnost zadavatelů, atd.)a pak se redaktor zeptá ředitele Cermatu, jestli snad nedej bože nedůvěřuje učitelům. Já v tom mám jasno.

Vít Tomis řekl(a)...

Můžete uvést nějaký odkaz na výše uvedené?

Nicka Pytlik řekl(a)...

správně měly děti dostat pytlík s dvaceti bramborami

To ale nemůže nikdo dva roky před důchodem po pytlicích chtít. To doopravdy NE!

Josef Soukal řekl(a)...

https://www.ascestinaru.cz/pokud-ma-byt-uroven-znalosti-jazyka-garantovana-statem-pak-je-nutne-aby-stat-mel-nad-temito-zkouskami-i-urcity-dohled-rika-reditelka-cermatu/

Simona CARCY řekl(a)...

Zřejmě nečekáte, že budu zveřejňovat jména a školy, ale:
*otevření kontejneru se zkušební dokumentací 20 minut po začátku lhůty k tomu určené nepochybně někoho poškodí, něco se neudělá řádně. Výskyt: desítky až řádově stovky škol
*naprosto nevhodné vybavení učeben pro jazykový poslechový subtest, přehrávání na "jezevčíkovi" s přebuzenou reprodukcí, aby slyšeli ti vzadu a absolutně nerozuměli ti vpředu, výskyt: stovky škol
*nedodržení postupu vyjímání a ukládání materiálů ke zkoušce ze zkušebního kontejneru - kontejner se otevře jednou, učitelé si rozeberou balíčky a někam je odnesou bez ohledu na zkušební schéma. Výskyt: desítky škol
*mimořádná lhostejnost zadavatelů ve třídě, kdy rozdá personalizované testy bez ohledu na jméno žáka pěkně po řadě. Dál scénář pokračuje různě - od přeškrtávání jmen až po sebrání a nové rozdávání či jiným nouzovým řešením. Výskyt: jednotky případů.
* kompromitace zadání testu z jednoho předmětu tím, že při probíhajícím testu z předmětu A je žákům zadán test z předmětu B. Tím je však test B zveřejněn v době, kdy je ještě informací veřejně nepřístupnou. Výskyt: jednotky případů

Mohla bych pokračovat ve výčtu závadového chování škol a mohla se ptát pana ministra, jde-li o selhání jednotlivců nebo o selhání systému. Ale znáte to: čas růže přináší. Všichni se dnes módně opírají do Cermatu, ale úklid před vlastním prahem bude nyní na místě. Školy musí pochopit, že jsou s Cermatem na jedné lodi a nejsou protivníky, ačkoli řada jejich aktů takový přístup potvrzuje (pominu-li ještě navíc stanoviska mediálních pseudeoexpertů).

Vít Tomis řekl(a)...

A ten odkaz odkud cerpate?

krtek řekl(a)...

Ostatně, jak říkají experti, nechte maturitu školám ;-(
Nějak mi to připomíná soukromé gymnázium na Vyšehradě, kde podvody bily do očí takovým způsobem, že část učitelů, včetně předsedy maturitní komise, nad nimi odmítla mávnout rukou. Stalo se jen to, že jeden člověk maturoval jindy. Pokud si dobře pamatuji. Proto raději společnou část, i když "mouchy zůstávají". Mimochodem proti školní části se odvolává hůře než proti společné.

Simona CARCY řekl(a)...

Pane/paní V., je běžné, a v současné době dokonce nezbytné, že své zdroje nezveřejňuji. Už jsem to zde jednou psala, pokud potřebujete zdroj, je jím Simona Carcy. Nebo snad máte pocit, že informace je validní, až když se jednou přenese na jinou osobu? Nebo, když napíšu heslo do wikipedie, čímž konkrétní fakt postavím najisto tak, že se o něj opře i sám ministr? Ale, no tak!
Kdyby dnes přišel Newton se svým zákonem, taky by se ho asi ptali na zdroj, že?
Ještě štěstí, že v jeho době tahle zvrhlá logika neplatila a díky tomu máme zákon síly.

Vít Tomis řekl(a)...

Jedná se mi o to, že v nadpisu článku je uvedeno, že "Letos přibyly ... chyby škol". V článku není o chybách škol ani slovo, natož o nových chybách. Takže mě jen zajímalo, jestli Vámi uváděné problémy jsou loňské, z roku 2011, letošní nebo snad za celou dobu od roku 2011.
Ale klidně si své zdroje utajujte. Já jsem svůj názor na práci Cermatu získal na základě vlastních osmiletých zkušeností. Informace o práci jiných škol (konkrétně kantorů na jiných školách), mám také přímo od nich. Takže "novinové výstřižky", ať už pocházejí z Blesku nebo z MŠMT, jsou mi lhostejné.

Simona CARCY řekl(a)...

Bývá obvyklé říkat, že letošní žáci jsou horší, než ti loňští nebo než jsme bývali my. Bohužel tendence chyb na školách je (a teď říkám pro jistotu subjektivně) vnímána jako rok od roku horší. Hitem letošního ročníku byla zapomenutá přihlášení žáků ke zkoušce řediteli škol, záměna předmětu (nejčastěji jazyka) oproti vůli žáka, přihlášení ke zkoušce, kterou žák konat nechtěl atd. Nejde tedy jen o zadavatele ve třídách, máslo stéká rovněž z hlav ředitelů škol nebo jejich zástupců. A zase neplatí to plošně, jsou zářné výjimky a jsou zoufalé excesy, jejichž náprava nebývá snadná. Aby byl obraz plastický, jsou tu ještě žáci a jejich zákonní zástupci. To je další kapitola do knihy černého humoru, což ale asi nepatří do diskuze na blogu.

Vít Tomis řekl(a)...

zapomenutá přihlášení žáků ke zkoušce řediteli škol,
Hrubá chyba a doufám, že ředitel byl zřizovatelem odvolán.

záměna předmětu (nejčastěji jazyka) oproti vůli žáka, přihlášení ke zkoušce, kterou žák konat nechtěl
Žák podepisuje výpis z přihlášky, který se tiskne po uzavření přihlašování. Pokud tedy ředitel školy při přihlašování spletl předmět, je to chyba. Ovšem záměna může vzniknout velice jednoduše, Certis je děsný informační systém. Mimochodem, skenování přihlášek je stále v nedohlednu. Protože by to něco stálo. Zatímco ředitel nebo jím pověřený pracovník to ve všech školách udělá zadarmo.
Pokud ovšem žák převzal a podepsal výpis s jinými předměty, než si zvolil, tak je to hodně smutné. Takový žák snad ani k maturitě nematří...

Simona CARCY řekl(a)...

K první odrážce - nebyl, ke druhé odrážce, žák převzal a divil se, ale důvěřoval dospělým autoritám, až opravdu před vlastním psaním testu začal jevit odpor.....
Skenování by asi nic moc nestálo, školy mají datový digitalizační terminál se skenerem, jistě by to šlo zařídit bez rozsáhlých nákladů. To bych nechala odborníkům, ale věřím, že se současným vybavením to možné je.

krtek řekl(a)...

Teda, nevím, ale já překlopím údaje z Bakalářů do Certis, z předběžného zájmu zadám předměty a žáci vyplňují přihlášky, kterými jen kontrolujeme údaje v Certisu. Stejně se najdou jeden až více žáků, kteří mezitím změní email, přejmenují se (cizinci), atd.

Josef Soukal řekl(a)...

"Problémy mají žáci, kteří méně čtou... v zadání se musí nejprve zorientovat..."
To jsou fakt nefér podmínky. Nepíše se jinde náhodou o biflovací maturitě? Prostě všeobecná zmatenost.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Problémy mají žáci, kteří méně čtou

A což teprve, když žák neumí číst vůbec. To je pak ale vyložený podraz.
Nešlo by to zadání pořešit třeba pomocí piktogramů?

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Možná by jako PO mohl vzniknout tlumočník zadání. Certifikovaný samozřejmě.

Okomentovat