13.5.18

Jiří Mach: Kantoři mají dostat víc. Zůstává jen u slibů

Navýšení tarifních platů učitelů od ledna 2019 o desetinu, jak plánuje ministr školství Robert Plaga (ANO), budí nespokojenost v odborech i mezi politiky. Plaga sice chce zvednout i nadtarifní částku kantorských mezd, ale neupřesnil o kolik, což budí další pochybnosti.

Z článku v Novinky.cz vybíráme:

V koaliční smlouvě je zapsán program ANO, podle nějž mají do roku 2021 mzdy kantorů růst na 150 procent jejich průměrné mzdy z roku 2017. Obě strategie podle předchozích odhadů by vedly k navýšení mezd zhruba k průměrným 45 tisícům měsíčně. Ale pokud porostou platy i v dalších sférách, pak učitelé stále nebudou mít od průměrné celostátní mzdy dostatečný odstup.

Přitom nadprůměrný plat má udržet ve školství kvalitní kantory a přilákat další schopné lidi. „Chceme se dostat do srovnatelné úrovně s ostatními vysokoškolsky vzdělanými,“ uvedl Dobšík. Učitelům se tarify zvedly naposledy loni na podzim, a to o 15 procent. Loni činil průměrný plat pedagogů v ČR 31 632 korun.
2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Loni činil průměrný plat pedagogů v ČR 31 632 korun.

I s vedoucími pracovníky, a nebo bez nich?
Že učitelé mají dostávat víc, je nám známo drahně let. V tom už je tak nějak jasno. Tak teď ještě, aby také dostávali. Možná by se sdělovací prostředky měli orientovat spíš na zprávy typu, učitelé dostali přidáno, a ne učitelé dostanou přidáno. Jenže o čem by pak pořád psali, že? Při té jejich nedostatečnosti fantazie.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Peníze by měli přidávat učitelům ředitelé, takže by to mělo jít primárně do nenárokové složky. Tyhle triky pak vedou k tomu, že se zvýší tarify, ale pak se sníží na odměnách,“ řekl Právu VM ml.

Jo, a v nenárokových složkách zmizí peníze neznámo kde. Tyhle triky známe.

Okomentovat