4.5.18

Jana Ustohalová: Školy s obědy zdarma váhají, spousta dětí z chudých rodin dál hladoví

Přes pět set dětí v Brně dostává obědy zdarma. Jejich rodiny jsou tak chudé, že jim je nemůžou platit. Další stovky dětí ale dál hladoví, přestože školy můžou využít dotace od ministerstva i neziskových organizací.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Jak ukazují statistiky Jihomoravského kraje, chudé rodiny, které nemůžou zaplatit každému svému dítěti za obědy až kolem 500 korun měsíčně, nejsou jen v sociálně vyloučených oblastech. Hladové děti se najdou téměř na každé brněnské škole, včetně sídlišť v okrajových městských částech.

Rodiče musí kvůli obědům zdarma, jež platí Evropská unie přes ministerstvo práce a sociálních věcí, udělat jedinou věc – vyřídit si na úřadu práce potvrzení o hmotné nouzi. Peníze pak jdou rovnou škole, na ruku je rodiny nedostanou.

Školy mohou kromě programu ministerstva práce požádat o pomoc i neziskové organizace. Největší z nich, Women for Women, přišla s nápadem platit obědy chudým rodinám před pěti lety jako první. Momentálně podporuje v Brně stovku dětí na základních školách, jimž za obědy v letošním školním roce zaplatí okolo 450 tisíc korun.

Žádné komentáře:

Okomentovat