22.5.18

Ilona Pergrová: Vyučující matematiky? Ohrožený druh. Školy je jen složitě shánějí

Na mnoha základních i středních školách na jihu Moravy chybí učitelé matematiky. Podle pozorovatelů jde o celostátní problém, který nemá řešení.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

Problémy s nedostatkem učitelů matematiky potvrdil i ředitel základní školy Tomáše Garrigua Masaryka v Blansku Pavel Nezval. „Není to jen matematika. Chybějí i učitelé fyziky a chemie. Nám nedávno onemocněla učitelka matematiky a fyziky a my za ni nemohli najít náhradu. Nakonec jsme sehnali aspoň matikářku v důchodu,“ posteskl si ředitel.

Důvodů nedostatku učitelů přírodovědných oborů vidí víc. „Do školství se kvůli nízkým platům nikdo nehrne. A vystudovat přírodovědný obor na vysoké škole je náročné. Není o to takový zájem jako o snadnější obory. Tím pádem je málo absolventů,“ poznamenal Nezval.6 komentářů:

Martin Švejnoha řekl(a)...

Když platy učitelů nedosahují platu pražského řidiče MHD a odpovídají platu pražského skladníka, se nedivme, že učtitelé dosluhují a ubývají. Řešení to má, ale vzhledem k plnění politických slibů zůstane v nedohlednu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Možná to nebude ani tak v těch penězích, jako spíš v povědomí:
'Kdo by do té trapárny lezl?'

Eva Adamová řekl(a)...

Je to jedno s druhým, a navíc zatímco před třiceti lety nás na oboru matematika na přírodovědě v Brně v kombinacích s F, Z, Bi, Ch absolvovalo 100, v současné době je to max 10 studentů. To přece evidentně nemůže dobře dopadnout.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Až bude většina škol scio, matikáři se pohrnou zčerstva. Prestiž průvodců roste.
Završením obrodného procesu bude metamorfoza ředitelů škol v kastelány.
Škoda jen, že nedojde i na obnovu hladomoren a šatlav.

mirek vaněk řekl(a)...

Je to problém, na který se zadělávalo řadu let. Všechny předchozí vlády se na tom podílely. A dnes pohrobci křičí, jak je potřeba poslední zbytky matematiky na školách okleštit.
Dnešní mládež je vychovávána v cestě bez překážek a s minimálním úsilím. Studovat přírodovědné předměty úsilí vyžaduje, proto je studuje minimum maturantů a když, tak utečou k firmám za násobný plat. Neboť v soukromém sektoru funguje nabídka a poptávka.
Je to o penězích i o právním chaosu a byrokracii. Ti, co vymýšlí školské předpisy a dělají školskou politiku mají houby ponětí o skutečné situaci na školách. A ani je to nezajímá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Při besedě s žáky prvních a druhých ročníků se na dotaz, kolik z nich uvažuje o dalším studiu na nějaké technice, váhavě zvedlo něco málo přes deset rukou. A konkrétně na ajtý ruce dvě.
Holt zanedbaná motivace... Asi jsou tam mizerné platy, nebo co.

Okomentovat