14.5.18

Hospodářské noviny: Co čekat od vlády

Sjednaný vládní program ANO a ČSSD vychází z plánů nynějšího kabinetu v demisi, socialisté jej posunuli ještě víc doleva. Překvapení je málo.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Učitelé vydělávají v České republice nejméně ze zemí Evropské unie i OECD a vláda v demisi Andreje Babiše od začátku slibuje, že jim přidá. Stojí to i v aktuálním návrhu programového prohlášení. ANO a ČSSD v něm deklarují, že prosadí, aby se platy učitelů i nepedagogů na konci volebního období v roce 2021 dostaly minimálně na 150 procent současné výše. To je zhruba 45 tisíc korun měsíčně.

Už loni si učitelé přilepšili o 10 procent − průměrně o tři tisíce měsíčně − a jejich průměrný hrubý plat překročil 30 tisíc korun. Další nárůst platů se však začal komplikovat. Původně Babiš prohlašoval, že si pedagogové přilepší o 15 procent už v září, od začátku nového školního roku. Usnesení odhlasovalo také 190 poslanců včetně premiéra v demisi. Ten se pak ale rozhodl, že zlevní jízdné studentům a důchodcům a že na novinku padne mimo jiné 400 milionů z rezerv ministerstva školství. Od té doby už jsou Babiš i jeho ministr školství Robert Plaga k tomu, kdy dostanou učitelé přidáno, zdrženlivější a začali mluvit spíš o lednu. Počítá s tím prý i rozpočet na příští rok, který začal Babišův kabinet sestavovat − na zvýšení padne asi 12 miliard korun.

Nebude to ale tak jednoduché, ze slibovaných 15 procent se v takzvaných tarifních mzdách promítne jen 10 procent, zbytek budou učitelé dostávat například ve formě odměn. Prohlášení počítá také se změnou osnov u matematiky, jazyků nebo informatiky.

Žádné komentáře:

Okomentovat