21.5.18

Hana Čápová: Ministerstvo zvažuje změny, které mohou rozmetat inkluzi - Novela vyhlášky navrhuje menší počet asistentů a otevírá cestu do zvláštních škol

Bývalý poslanec a dlouholetý předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása se chce tento týden stůj co stůj potkat s ministrem školství v demisi Robertem Plagou (ANO). Dostala se mu totiž do ruky novela vyhlášky o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami (známější pod názvem inkluzivní vyhláška). A změny, jež v ní Plagovo ministerstvo chce udělat, Krásu vylekaly.


Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

V pohotovosti je i Česká společnost pro inkluzivní vzdělávání (ČOSIV), kterou spoluzaložila někdejší náměstkyně ministra školství Klára Laurenčíková. „V novele jsou nebezpečné věci,“ říká. Plagova novela podle ní společné vzdělávání v podstatě gumuje. Z vyhlášky vypadlo generelní poselství, že do běžné školy má chodit co nejvíc dětí, že hlavní vzdělávací proud má vždy přednost před různými speciálními školami – pokud je to jen trochu možné a rodiče si to přejí.

A nejen to, vyhláška přímo otevírá cestu k tomu, aby ve „zvláštních“ školách pro děti s mentálním postižením znovu končily i děti bez postižení. Ruší tak tabu, které se za ministryně Valachové s velkými obtížemi podařilo prosadit. Věta - „Ve škole, třídě, oddělení nebo studijní skupině zřízené pro žáky s mentálním postižením se nevzdělávají žáci bez mentálního postižení.“ – je jednoduše škrtnutá.

13 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

otevírá cestu do zvláštních škol

Děvčata v Respektu jsou, jak patrno, v obraze. Nebo pod obraz?

Radek Sárközi řekl(a)...

MŠMT ani nedostalo prostor se vyjádřit? To je tedy "novinařina"...

Radek Sárközi řekl(a)...

Možná by stačilo, kdyby se redaktorka podívala do textu důvodové zprávy k návrhu změn ve vyhlášce 27/2016 Sb.

Pedagogická komora navrhla změny ve vyhlášce o inkluzi

Pedagogická komora se zapojila do činnosti pracovní skupiny speciálního vzdělávání MŠMT. Aktuálně tato skupina připravuje návrh změn ve vyhlášce č. 27/ 2016 Sb., o vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami a žáků nadaných. Sekce speciálních pedagogů a pracovní skupina pro revizi inkluze Pedagogické komory připravila on-line dokument k připomínkování tzv. inkluzivní vyhlášky, do kterého mohli všichni členové spolku dopisovat své návrhy. Zaslané návrhy zpracovala Jana Karvaiová. Výsledné návrhy zaslal Radek Sárközi do pracovní skupiny MŠMT a osobně je tam prezentoval. Řada z návrhů Pedagogické komory byla MŠMT zahrnuta do oficiálního návrhu změn ve vyhlášce č. 27/2016. Za nejdůležitější považujeme úpravy § 19 a § 20. Pokud bude vyhláška schválena, dojde ke snížení administrativní zátěže, což umožní věnovat více času žákům se speciálními vzdělávacími potřebami.

http://www.pedagogicka-komora.cz/2018/05/pedagogicka-komora-navrhla-zmeny-ve.html

Eva Adamová řekl(a)...

S panem Krásou souhlasím, ale Laurenčíkové:"Z vyhlášky vypadlo generelní poselství..." je vážně k popukání. Vyhláška není od toho, aby sdělovala jakási poselství, ale od toho, aby zavedla určitá pravidla pro inkluzi v praxi. Ona Klára fakt nechápe, že mnozí autisté bez LMP nejsou schopni v početném kolektivu fungovat? A že hranice LMP 70 v IQ testu jen cosi hypotetického, ovlivnitelného mnoha dalšími faktory? A že současný přístup k těmto dětem svým striktím "ty nemáš pod 70, ty do zvláštní školy nemůžeš" popírá individuální přístup k dítěti?

Radek Sárközi řekl(a)...

Cituji z důvodové zprávy k návrhu novely vyhlášky č. 27/2016 Sb.:

"Odstraněním tohoto odstavce se otevře větší možnost pro vzdělávání „hraničních žáků“, ale i žáků se závažnými poruchami učení a závažnými poruchami chování v menších žákovských kolektivech, které jsou při vzdělávání žáků s těmito druhy zdravotního postižení v jejich nejlepším zájmu. Vzdělávací program a jeho očekávané výstupy budou přitom vycházet ze vzdělávacího potenciálu těchto žáků, stanoveném na základě diagnostiky ŠPZ. Další vzdělávací prostor se otevře zájemcům o střední vzdělání ve vzdělávacích oborech „E“, kdy se v některých jedinečných oborech nemohou uchazeči bez mentálního postižení vzdělat."

http://www.pedagogicka-komora.cz/2018/05/msmt-legislativni-upravy-vyhlasky-c.html

Jana Karvaiová řekl(a)...

Zde něco k naprostému nepochopení požadovaných změn ve Vyhlášce 27.
Je tu např. někdo, kdo by mi a ostatním vysvětlil, proč by se ve třídě s dětmi s lmp neměl vzdělávat někdo jiný? Proč, kdyz se mohou vzdělavat dohromady např. logopedicky postižení se zrakově to jde, a tohle by údajnem nemohlo jít. Bylo by to uplné popřeni společného vzdělání, pokud bychom nechali vyčleněnou jednu jedinou skupinu žáků a studentů. V bezne tride muze byt michanice jakehokoli druhu, kdezto ve specce ne???? Proc??? Proc prave jen lmp?

Jukla jsem na CS a tam se nick Petr rozohnuje. Pritom tajtrlik asi nevi, ze specialni tridy lze zrizovat pro vsechny!!! druhy postizeni.

Takze stale cekam na logicke a fundovane vyjadreni kohokoli, kdo mi vysvetly tento nevysvetlitelny diskriminacni paradox.

A jeste k novinarske praci - zvlastni skoly neexistuji mnoho let. Proc by melo byt zarazeni zaku do specialnich trid nejakou tragedii? Kde presne se v rozsudku DH pise o ruseni specek a nemoznosti vzdelavat zaky v nich?

Jana Karvaiová řekl(a)...

... Vysvetli

Jana Karvaiová řekl(a)...

Dodavam:
V pohotovosti je COSIV. To je ta skupina majici ohromny pocet priznivcu( cca 200), zato silne lobisticke tlaky. To je ta skupina, ktera hlasa nepotrebnost profese specialniho pedagoga, vsespasitelnost individualnich vzdelavacich planu a potrebu zcela do mrte vyhubit jakykoli naznak specialniho skolstvi.
Rekla bych, ze prijetim nebo neprijetim zmen se ukaze , kdo ma v nasi republice vliv na zmeny ve skolstvi- zda ucitele a odbornici nebo par podivnym zpusobem vlivnych jedincu.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

No, hlavně přiznala, že inkluzí nehýbal zdravý rozum, ale ostudný rozsudek DH.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ano, tohle přiznal už kde kdo, včetně bývalého ministra Štecha.

Radek Sárközi řekl(a)...

I přes ten rozsudek se dalo postupovat v inkluzi jinak...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Se mělo postupovat jinak.

Radek Sárközi řekl(a)...

Se snad začne postupovat v inkluzi jinak... ;-)

Okomentovat