30.5.18

DVTV: Většina učitelů učí špatně, matematiku bych vůbec nezkoušel a špatné známky zrušil, říká Čapek

Ze vzdělávání je čtyřletá olympiáda, která končí jedním závodem, státní maturita vše unifikuje, žáci se spolu nemají měřit maturitou. Vzdělávání má být o nadšení a energii, a ne o strachu ze špatných známek a neúspěchu, říká Robert Čapek, pedagog a školní psycholog. Dodává, že na státní škole je učitel učící moderně terčem posměchu kolegů a často i nevraživosti vedení. Vzdělanost podle něj neleží jen kolem povinné maturity z matematiky, naopak by matematiku vůbec nezkoušel, žáci prý potřebují hlavně dovednosti a to, co je připraví na život. Pedagogické fakulty selhávají, učitelé neodvádí dobrou práci ve třídě, rezignovali prý na lepší veřejné školství.Video na webu Aktuálně.cz.

18 komentářů:

Ygrain řekl(a)...

Bože, ten chlap je mimo mísu! Kvůli státní maturitě nemohou školy svoje absolventy profilovat - o profilové části maturity asi v životě neslyšel. Učitelé nemohou kvůli státní maturitě svobodně učit - to nemůžou ani bez ní, protože náplň učiva pro předmět je dána.
Dál na to nemám nervy koukat, mám lepší věci na práci.

Charlie řekl(a)...

Pánovi nepřeji, aby mu např. brzdy na automobilu opravoval automechanik sice excelující v soft skills, ale poněkud zanedbávající hard skills, protože svým svobodným rozhodnutím, podpořeným zrušením zkoušek, usoudil, že je ve své praxi nebude potřebovat.

Pozn. k prezentacím: Prezentovat lze pouze něco, co znám, mám osvojeno, vypozorováno, laboratorně ověřeno, vypočteno, změřeno, rozumím principům atd. Okecávačů jsou často plné třídy, ale jak dojde na tvrdou oponenturu, bývají v koncích.

mirek vaněk řekl(a)...

Okecávačů jsou plná média. Ve třídách je to horší. Jak mají vytcvořit delší smysluplnou větu, jsou v koncích.

Radek Sárközi řekl(a)...

K Čapkovi: Jeho příklady, jak zlepšit výuku, jsou banální - takto se dnes běžně učí - zřejmě vychází z toho, jak učili kdysi dávno jeho. Ve Finsku se samozřejmě testuje, to už je hrubá neznalost nebo manipulace. Celé to na mě působí jako sebepropagace narcise. Celou dobu všechny a všechno kolem kritizuje a pak řekne, že má být učitel pozitivní. Trpaslík ale nevyroste tím, když o obrech řekne, že jsou prťaví...

Jiri Janecek řekl(a)...

Mne by zajimalo, jestli tim nedavanim spatnych znamek by se z prostrednich znamek nestaly znamky spatne... A co pak?


Pepouš řekl(a)...

No nic, další z řady lidí, kteří hází špínu na všechny okolo, ale konkrétní řešení moc nenabízí. Vlastně ano, jeho kniha Moderní didaktika popisuje spousty metod. Některé z nich učitelé využívají velmi často a jsou naprosto běžnou součástí procesu. Některé další metody jsou ale natolik "soft", že jejich použití třeba v přírodovědných předmětech je takové mrhání časem, až to hezké není. Do toho je celá kniha psána podobným tónem, jakým probíhal i tento rozhovor. Takže to často není příjemné čtení. Od lektora, psychologa, učitele a didaktika bych asi čekal jiný projev. Zvlášť, když ostatním radí, jak to mají dělat, ale sám se tím jaksi neřídí...

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Vždyť říkám: My bychom ty experty měli vyvážet.

Radek Sárközi řekl(a)...

V TV Seznam.cz mě chtěli označit za experta. Zděšeně jsem vykřikl: Proboha, jenom to ne! :-D

Jirka řekl(a)...

Děkuji za ušetřený čas. Proč narcis? Jenom kozel zahradníkem.

Ygrain řekl(a)...

Já myslím, že narcis je velmi přesná diagnóza.

Charlie řekl(a)...

Na druhou stranu poslechem rozhovoru a četbou knihy jsem si zlepšil nejeden soft skill - trpělivost, emoční toleranci a psychickou odolnost.

krtek řekl(a)...

A to si představte, že jsou učitelé, kteří jsou z něj nadšeni. Tedy o žádném matematikovi či fyzikovi nevím, vlastně naživo jsem nikoho takového neviděl, ale sociální sítě unesou mnohé.
Pozorně jsem si rozhovor prohlédl a ta řeč těla je jednoznačná - sebestředný narcis.

Radek Sárközi řekl(a)...

By mě zajímalo, kolik leporel o elektrárnách vytvořil pan Čapek s dětmi v první třídě, když to doporučuje... Ten člověk je úplně mimo.

Unknown řekl(a)...

Příklady z metodiky nejsou ničím neobvyklým. Pan kolega Čapek se snažil prodat sebe a své kurzy.

Vadí mi paušalizace ve smyslu "všichni učitelé jsou špatní, všichni fakult ní učitelé jsou špatní" atd. atp. Je to velice neprofesionální zobecnění.

V neposlední řadě jsou podány lživé informace o Finsku. Lhát v přímém přenosu je opravdu trestuhodné:

https://fin.ff.cuni.cz/cs/2017/10/12/o-finskem-neruseni-predmetu/

http://www.nuv.cz/uploads/Periodika/ZPRAVODAJ/2013/Zp1305pIIa.pdf

beltine řekl(a)...

Je rozdíl dělat leporelo s první třídou a leporelo pro první třídu, znamená vytvořit materiál pro mladší děti - snažit se vysvětlit pochopené učivo, není to nejefektivnější způsob učení?

Radek Sárközi řekl(a)...

Šlo mi hlavně o to, jestli pan Čapek někdy s dětmi leporelo vyráběl, když to doporučuje ostatním...

Nicka Pytlik řekl(a)...

matematiku bych vůbec nezkoušel a špatné známky zrušil

Pytlici by nezkoušeli žádný předmět a zrušili by všechny známky. A pytlici by nadšeně šli ještě dál, než jsou psychologové schopni dohlédnout, to jest až ke zrušení povinné školní docházky.
V každém případě psychologové i psychiatři špatně vidí svět a místo lidí v něm. Tedy až na ty psychology a psychiatry, ke kterým docházejí pytlici.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Další, kdo si potřebuje plivnout na práci učitelů. Aby se postavil do fronty.

Okomentovat