2.5.18

DVTV: Dlab: Hejného metoda vede k duševním poruchám žáků, matematika je strašák všude, je to vina učitelů

Hejného metodou vyučovaní žáci nesmyslně trpí, je řada studií, které dokazují, že mají duševní potíže a vyhledávají pomoc. Jeden z nejnepochopitelnějších výroků profesora Hejného v DVTV byl ten, že učitel matematiky ji umět nemusí. Je to naprosto skandální, naopak učitel matematiky ji musí umět skvěle, říká profesor matematiky Vlastimil Dlab. Dodává, že jestliže žák bude vyučován jen Hejného metodou, tak poznáme ihned podstatný rozdíl a bude v dalším studiu handicapován.Video na Aktuálně.cz

10 komentářů:

krtek řekl(a)...

Děkuji za upozornění, velmi poučné. Důležité otázky, které nepadly: Jak připravit dobrého učitele matematiky, kdo je to a jaké vlastnosti má dobrý učitel matematiky?

Jirka řekl(a)...

Matematika je první školní předmět, u kterého si někteří žáci sáhnou na svůj inteligenční strop. Strach mívají lidé z toho, co nedokážou přemoci nebo pochopit. Souhlasím s tím, že je všude spousta dětí, které si s obtížných věcí udělaly strašáka. Ne vždy na tom nesou vinu učitelé a za dnešního stavu věcí bych se zastal i těch učitelů, kteří úplně čisté svědomí nemají, protože dnes omdlévají děti strachy i při nácviku kotrmelce ovlivněny rodinou a médii.

ZU řekl(a)...

Tohle se mělo vysílat jako aprílové vysílání.

mirek vaněk řekl(a)...

Prof. Dlab je možná dobrý matematik, ale jít do médií nebyl dobrý nápad.
Plané napadání jednoho profesora od druhého není to, co by mělo být veřejně ventilováno. Mají to řešit na akademické půdě a ne v médiích.
Pokud chci něco napadat, musím mít argumenty. Nejlépe citovat seriozní výzkum. Nebo musím navrhovat konkrétní řešení. Zde nebylo ani jedno, ani druhé. Zůstalo to na úrovni Eduinu. I když v mnohých věcech měl pravdu, od akademika bych čekal trocu jinou úroveň.
Matematika bude zase bita.

krtek řekl(a)...

Dobrá by byla diskuse podobná této: https://www.youtube.com/watch?v=rNfMLj5tpk0 Prostě tři hodiny povídání o matematice, vyučování a významu pro život.

Eva Adamová řekl(a)...

Oni jsou bohužel oba páni profesoři, at už si to přiznávají nebo ne, na hranici senility. Oba mají problém nejenom myšlenku udržet, ale už ji i opustit. A tak se z jejich strany ani žádné řešení situace kolem h mat ani čekat nedá. Pan Hejný ještě před několika lety vystupoval docela rozumně, ale ted už je ovlivněn pokročilým věkem a natolik vtažen do procesu komercionalizace metody lidmi, kteří se na něj nalepili, že už plácá mnohdy úplné nesmysly. A pan Dlab je asi natolik ovlivněn závistí, že plácá nesmysly ještě větší. Z jeho vystoupení se dá souhlasit snad jen s postřehem, že výuka matematiky u nás není dobře personálně zabezpečena. Většina učitelek na prvním stupni měla sama se studiem matematiky problém už na střední škole a nikdy k ní neměla bůhvíjak kladný vztah, a na druhých stupních začíná být matikářů takový nedostatek, že už i na větších základkách ve Zlínském kraji, kde je kantorů jiných aprobací vcelku dost, je matematika zčásti vyučována neaprobovaně. Na menších základkách je to probém už delší dobu. Raději si ani nepředstavuji, jak to vypadá např. v Karlovarském kraji.

No a když se vrátím k problémům kolem Hejného metody, ty budou muset vyřešit následovníci obou pánů, anebo je vyřeší čas, tak jak vyřešil proslavené množiny, které by ovšem nebyly až takovou katastrofou, kdybychom i před těmi 40 lety, kdy se zaváděly, měli na prvních stupních lépe matematicky myslící učitelky, které by to neaplikovaly tak otrocky a bez rozmyslu. Což je ovšem problém i h mat. Ona totiž ani tato metoda z člověka bez matematického myšlení zázračného matikáře neudělá.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jeden za 2/(sqrt(5)+1) a druhý za (sqrt(5)-1)/2

Pepa řekl(a)...

Viděl jsem jen kousek (na víc mi nezbývaly duševní síly) a bylo mi smutno. Jestli se do matematiky a její výuky dostane třídní boj a správná bude jedna jediná cesta a žádná jiná a prapor vítězství ponesou na obou (nebo více) stranách zanícení apoštolové pokroku, jsme s celou výukou matematiky pěkně v hajzlu. Lidi (kantoři matyky), neblbněte....

Eva Adamová řekl(a)...

http://vyukamatematiky.math.cas.cz/Wolfova_Hejny_6-2016.pdf

Ivana řekl(a)...

Paní Adamová, díky za odkaz na článek, už ho tisknu a chystám pro naše učitele 1.stupně a matematiky.
I když se to přímo netýká článku, ráda bych poděkovala všem ostatním diskutujícím, že vkládají linky na zajímavé čtení. Kromě diskuze si obvykle procházím i zde doporučené články.
Hezký den z Moravy!

Okomentovat