24.5.18

Duel: Kdo může za propadák u státních maturit z matiky? Testy, studenti, nebo učitelé?

Státní maturita poosmé. Ta z matematiky dopadla i tentokrát tristně. Z matiky propadlo přes 22 procent maturantů. Skoro pětadvacet procent z ní dostalo čtyřku. V neoblíbeném předmětu se studenti oproti loňsku zase zhoršili. Můžou za to špatné testy, nepřipravení studenti, nebo nekvalitní učitelé? Duel ředitele CERMAT Jiřího Zíky a ředitele pražského Gymnázia Jana Keplera, senátora Jiřího Růžičky (TOP 09) přinesl web Seznam Zprávy, moderovala Markéta Bidrmanová.Video na webu Seznam Zprávy

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdo může za propadák u státních maturit z matiky?

Za výchovně vzdělávací proces se vším všudy odpovídají ze zákona, tedy jezdnoznačně, ředitelé škol. Jsou-li to ke všemu ještě matematici s nemalými politickými ambicemi, měli by dnes chodit kanálama, a ne drze hlásat modra v televízi.
Tedy člověk alespoň s nějakým pozůstatkem sebereflexe by se tak zachoval.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A červena taky. I zelena, žluta, purpurova a azurova.

krtek řekl(a)...

Na druhou stranu z těch rozhovorů je to ten nejslušnější.

Pepa řekl(a)...

Ano, také si myslím, že rozhovor byl za všech tří stran korektní. A ano, také si myslím, že kuchař nebo kadeřnice potřebují nikoliv maturitu, ale závěrečnou certifikační zkoušku. Pokud chtějí na VŠ, ať si maturitu dodělají třeba na gymplu nebo na nějaké SOŠ. Jenže v našem politickém prostředí je tahle změna běh na hoooodně dlouhou trať (kdyby alespoň byla viniční...)

mirek vaněk řekl(a)...

Ještě jednou pro neznalé. Kuchař a kadeřnice jsou tříleté obory učební. Pokud chtějí maturitu jdou na nástavbu - obor podnikání denní dvouletý. To je dnešní situace! Plně vyhovující, pokud by byly příjimačky, které zabrání jít na nástavbu učňům čtyřkařům, aby se vyhli úřadu práce, jak se dnes zhusta děje. Škola je nevyhodí, protože za ně má peníze. Pokud je vyhodí půjdou si na rok sednout do sousední školy.
Podobně to funguje i u ostatních maturitních oborů. Peníze za žáka jsou hlavní hybatel českého školství. A dělají v něm paseku už od Pilipa.

Vyníkem propadáku u státních maturit jsou politici, kteří nejsou schopni řadu let přijmout systémová opatření, aby k tomu nedocházelo. Tuto situaci svými diletantskými zákony a reformami umožňují.

Okomentovat