23.5.18

ČT1: Povinnou maturitu z matematiky čeká možná odklad. Ve hře je i její úplné zrušení

Už za tři roky by měli studenti gymnázií a lyceí skládat povinnou maturitu z matematiky. O rok později se pak mají přidat další střední školy – alespoň podle plánu, který v roce 2016 schválila sněmovna. Jenže současný ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) by povinnou zkoušku z matematiky nejraději odložil a možná i zrušil. Vyzývá proto k debatě o úpravě zákona.Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

„Vůbec nezpochybňuji význam matematiky, dokonce si myslím, že v dnešní době její význam roste. Ale zase na to jdeme z druhé strany, než bychom měli - to znamená stavíme před studenty dalšího strašáka a další bariéru,“ domnívá se Robert Plaga (ANO). Právě kvůli obavám z povinné matematiky už je podle něj menší zájem o některé školy.

Ministr se odkazoval i na aktuální výsledky maturit z matematiky, které v pondělí zveřejnil Cermat. Podle nich v matematice neuspělo u maturity 22,3 procenta studentů, což bylo ve srovnání s loňským rokem další zhoršení. Další skoro čtvrtina maturantů pak sice zkoušku složila, ale dostala čtyřku.

„Tato informace je pro mě dalším důvodem, proč bychom se měli urychleně začít bavit nejen o nastavení maturit z matematiky, ale také o tom, zda povinná matematika je smysluplná u všech oborů tak, jak je tomu dnes v zákoně a v nařízení vlády,“ uvedl Plaga.
6 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Prosím, pomozte.
Podle Cermatu uspělo z matematiky 77,7 % konajících (čistá úspěšnost).
Z toho vyvozuji, že 22,3 % maturantů neuspělo. Nicméně žák, který měl z matematiky úspěšnost 32 % - a tedy neuspěl - má uváděný percentil 27,5 %.
Kolik procent žáků tedy neuspělo?
Cermat mi na tuto otázku neodpověděl.

Co jsem nepochopil?

Děkuji.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Normálně klasika. Návrat ke kořenům. Máme to v národní povaze.
'Odvolávám, co jsem slíbil, a slibuji, co jsem odvolal.'
Význam matematiky roste, ale zase ne tolik. Vyvolat debatu na spiritistickém večírku. Zatřese se stůl, zvrhne se karafa a zhasne svíčka. Tak zase jedna rána, a pak trochu smradu. To je naše školství kostce. Karierní řád v tahu, zmírnění pamlskové vyhlášky, revize ervépé. A co ještě? Dnes byli pytlici s žáky v kině. Kolegové ze základek nadhodili, že se už měsíc neučí a do konce roku už nebude. Jeden projekt za druhým, mišmaš, všeho chuť, bez ladu a skladu, moderní vzdělávání vše pohltilo, jako ta láva z Kilaueay.
Tak hlavně ne nějaké bariery. Budoucí ošetřovatelé exotické zvěře by tedy maturitu z matiky nedali ani náhodou. Říkali to v tevizi. Tak to je nutno otevřít debatu o té matematice. A proč ne o češtině? Umí ta zvěř vůbec česky? Tak snad ta angličtina by se při vymetání kotců šikla. Jakože haúár jůů elefant? Senkjů, že jsi pohnul zadkem.
K čemu potřebuje ošetřovatel maturitu, pytlikům uniká.
'Ve hře je i její úplné zrušení.' No, jistěěě!
Škola hrou. Tak si tedy hrajme. Člověče nezlob se, Vole lehni, a nebo na Slepou bábu?

mirek vaněk řekl(a)...

Pro V. No nevím. Možná jedny procenta jsou s reparátčíky a druhá bez nich. Když se čaruje s čísly, pak se na procento sem tam nehledí.

Souhlas s kolegou Pytlíkem. Místo, aby se opravdu zjistilo, kde je problém (a to je stejná neúspěšnost z M už řadu let, takže čas by byl, jen jestli je vůle a lidi) tak se státní maturita zavádí a ruší a zavádí ...
Učitelé ví, kde je problém. Řada žáků taky, ale jdou to zkusit. Třeba budou mít štěstí. Oni to přiznávají, že se neučí, ale není síly, která by je přiměla dělat. Zvlášť když mladí jak jsme se dočetli mají právo nestudovat a nepracovat.
Stromek se musí ohýbat dokud je mladý. A než začnou působit prijímačky, bude to chvili trvat. Starého osmnáctiletého klacka už neohnete a ani k práci není. Kde ho zapíchnete, tam stojí. Může se hodit tak akorát jako držák mobilu. Ale je to čerstvý volič.

Eva Adamová řekl(a)...

Mám radu, zavedme maturitní test z matematiky postavený na znalostech a schopnostech žáka 5. ročníku a bude problému. Stejně, pokud se týká češtiny, tak u té se maturitní test od přijímacího testu na osmileté gymnázium o moc neliší.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kde ho zapíchnete, tam stojí.

Kdežpak. Kde jej zapíchnete, tam zůstane ležet.

Tomáš Barták řekl(a)...

Maturitní test ponechat!!!
Moje dcera maturovala z matematiky na střední zdravotnické škole. Ve 4. ročníku měla 1 hodinu matematiky a 1 hodinu semináře z matematiky a test napsala na dvojku. Proč? Protože něco pro to udělala - počítala, řešila, přemýšlela hlavně PRŮBĚŽNĚ po celou dobu studia.

Nikdo nechce, aby psali test z M na jedničky, stačí přece i čtyřka, to je splnění maturity. Pokud ale střední školy vezmou kdekoho, nemohou se divit výsledkům. A to ani politici, kteří politicky rozhodli, že maturitu by měl mít kdekdo.

Okomentovat