23.5.18

90’ ČT24: Příliš těžké maturitní testy?

Hlavním hostem pořadu České televize byl Jiří Zíka, ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT).


Video na webu České televize

11 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Mlácení prázdné slámy. A ještě Čt promítne příklad z Matematiky+ na limity jako příklad z jarního termínu(důsledek blbosti nebo zlý úmysl?). Zika se snažil moc neříct a dařilo se. Odborník na všechno Feřtek planě mluvil a bylo vidět, že má problém z fakty. Letošní Zlatý Ámos - ten jediný trochu mluvil k věci a to jen ze svého 2. stuňového a gymnaziálního pohledu. Za odborné školy a učiliště nikdo.
Ach jo. Kde jsou profesionálové? Kvalifikovaný rozbor situace - toho se nedočkáme.

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Existuje jiný obor, ve kterém mohou být slyšet takoví feřtekové? Pozvala by si Čt k diskusi o zdravotnictví elektrikáře?

Nicka Pytlik řekl(a)...

"Chceme, aby se mladí lidé učili samostatně vyhledávat potřebné informace, aby uměli mediální sdělení analyzovat a kriticky posuzovat, rozlišovat ta, která jsou založena na faktech od manipulativních a lživých."

Pravil Karel Strachota, ředitel programu JSNS kousek vedle. O pravdu?
Takže jako podklad pro rozbor v předmětu Mediální výchova by to použitelné bylo. Docela.

Simona CARCY řekl(a)...

Feřtek byl zcela mimo mísu, ale o délku koně za tím učitelem, který svou argumentací podpořil Zíku téměř ve všech aspektech. Takže pro mne bylo fajn, že bylo zřejmé, jak je Feřtek daleko od reality.

krtek řekl(a)...

Zajímavé shlédnout. S tím příkladem z matematiky + bych řekl, že šlo o zlý úmysl. Zajímavý závěr ohledně příkladu s farmářem - 2/3 žáků opouštějících základní školu neumí zlomky. Skvělý základ pro to, aby nezvládli maturitu z matematiky.

Eva Adamová řekl(a)...

V okamžiku, kdy jsem se dozvěděla, že za neúspěšnost u maturity z matematiky mohou učitelé základních škol, jsem to vypla. Takže vážení ještě jednou a asi už posté, učitelé základních škol vysílají středním školám signál o schopnostech studentů formou klasifikace na vysvědčení, a jestliže si na střední školy přijímáte žáky se čtverkami od vrchu a dolů, kteří se u přijímaček dostanou v matematickém testu po deset bodů a kteří tedy evidentně na maturitu nemají schopnosti, přebíráte odpovědnost za jejich nezmaturování vy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

S tou odpovědností mají pytlici tak nějak setrvale jasno.
Za žáka mladšího osmnácti let nese odpovědnost jeho zákonný zástupce, a od osmnácti let nase odpovědnost za sebe žák sám. Za chod školy, a za výchovně vzdělávací proces pak zejména, nese odpovědnost ředitel školy. Pytlici nesou odpovědnost za to, že v třídní knize bude učiněn náležitý zápis k jedné každé vyučovací hodině, že žáci budou klasifikováni, a že budou prokazatelně poučení o provozním řádu odborné učebny a bezpečnosti a ochraně zdraví i se zápisem v té třídní knize.
O odpovědnosti za to, jak žáci naloží se svým studijním potenciálem a jak využijí podmínky ke studiu, není pytlikům známo zhola nic. A tak se tím ani nijak zvlášť nezabývají. Svých starostí mají poměrně dost.

Veronika Valíková řekl(a)...

Paní Simono, myslíte toho češtináře ze ZŠ, který o maturitách z čjl nevěděl zhola nic a sedí v kabinetu s "dvěmi" kolegyněmi? Ten byl fakt dobrej :)

Simona CARCY řekl(a)...

Ano, paní Veroniko - také jsem si povšimla na češtináře trapného sedmého pádu u dvou kolegyň, ale řekla jsem si, že to je obrázek češtinářů, a tedy se nelze zlobit na děti. Jak by se měly ve vzdělávacím procesu odkutálet daleko od takového učitelského stromu?

ANO - dopustil se chyby. Ale rozhodně popisoval situaci na školách věrně bez motivace tento obraz účelově deformovat, jak to zhusta činí jiní. Dokonce i příkladem z vlastní rodiny. To je těžké prohlásit ho za podjatého.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Když pravdu, pak jedině spysovně!

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

Čím se liší dvěmi a dobrej?

Okomentovat