3.4.18

Vladimír Barák: Konec pamlskové vyhlášky

Po necelých dvou letech platnosti skončí vyhláška, jež ve školních bufetech a automatech zakazovala prodej nezdravých potravin. Zatímco experti na výživu jsou zklamaní, ředitelé vzdělávacích institucí to vítají.

Od ledna 2017 si děti nemohly ve školách kupovat chipsy, oblíbené párky v rohlíku, ale například ani slazené jogurty nebo limonády. Vyhláška z pera tehdejší ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) byla tak přísná, že řada bufetů dokonce zcela ukončila provoz. Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) nyní pracuje na zrušení předpisu. Školy by měly dostat pravomoci prodávat takové potraviny, které samy uznají za vhodné, a to už od letošního září.

Z článku v časopisu TÝDEN vybíráme:

Slova uznání ministr za ANO sklízí poměrně netradičně i od opozice. „Jsme rádi, že odpadne další byrokracie, jež ředitelům bere čas, který mohou věnovat podstatným věcem. Je potřeba neustále zdůrazňovat, že výběr stravy dětí je zodpovědností rodičů. Ti mohou dítě směrovat, připravovat svačinky doma, případně důkladně kontrolovat, za co potomek utrácí své kapesné,“ je přesvědčena školská expertka za ODS Zuzana Majerová Zahradníková.(...)

Naopak ČSSD, jejíž ministryně „pamlskovou“ vyhlášku přijala, její zrušení vnímá jako předčasné. K tomu se přiklání i odborníci na výživu. Kroky Roberta Plagy považují za krok zpět. „Je to naprosto nezodpovědné a neprofesionální. Všechny argumenty, jež pan ministr používá, se dají snadno vyvrátit. Je škoda, že se obklopuje poradci a lidmi, kteří problematice nerozumějí a slouží pouze lobbistickým zájmům potravinářských sdružení,“ líčí emotivně Margit Slimáková, známá specialistka na zdravotní prevenci a výživu.

2 komentáře:

Zdeněk Sotolář řekl(a)...

A Valachová se svým týmem by měli vrátit výplatu za zbytečnou práci.

Nicka Pytlik řekl(a)...

A kdo bufetům uhradí ušlý výdělek?

Okomentovat