11.4.18

Vít Tomis: Zrušte Cermat bez náhrady

Kdo dnes skenoval, resp. ještě skenuje, maturitní práce, ví proč. Kdo ne, stejně by neuvěřil.

Poznámka redakce: Prosíme čtenáře, pište nám vaše postřehy ze zpracování letošních maturit.
16 komentářů:

krtek řekl(a)...

Nevím, ale není to tak, že stát, potažmo MŠMT donutilo Cermat vysoutěžit nejlevnější řešení, které hapruje už od přijímaček na SŠ? Já abychom pojmenovali viníka co nejpřesněji. Když hokejistovi sundáme chrániče a nalomíme hokejku, nemůžeme se divit, že nejezdí jak Jágr.

Vít Tomis řekl(a)...

že nejezdí jak Jágr.
A trenér ho přesto nasadí do první lajny?

Kety řekl(a)...

Preposilam dnesni sms pro komisare:
Odpoledne:
Sms1: Z duvodu castych vypadku digitalni aplikace ji bude dodavatel restartovat. Vyckejte prosim s odesilanim davek 15 minut. Pote vas budeme informovat o aktualnim stavu.
Sms2: Restart probehl. Neprovadejte nyni odesilani davek, vyckejte prosim 30 minut, pote odeslete zbyvajici davky.
Vecer:
Sms3: Dodavatel stale pracuje na uprave aplikace. Davky ve stavu Digitalizij odeslete, nechte ddt zapnute a muzete odejit. Zbytek budeme resit zitra se skolou.
Sms4: Pokud se vam stale nedari odeslat davky, zanechte cinnosti a odejdete. Zitra se na skolu vracet nemusite, pozadame o spolupraci reditele skoly.

Ja: paneboze za co nas trestas?

krtek řekl(a)...

Předložit k úhradě všem těm, co chtěli levného dodavatele. Nejdříve jemu a pak poslancům, ministrům, ...

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Krtkovi: To je naprostý omyl pan Zelený, tehdejší ředitel Cermatu, nechtěl levného dodavatele ale naopak drahého. Mnohem levnější a efektivnější by bylo archy ve škole zkopírovat (kvůli jistotě) na běžné kopírce a kopie poslat doporučeně do Cermatu. Scanner, který to pak v řádu hodin naskenuje tam, stojí pár set tisíc. Tak se to dělalo pro Sondě maturant a nemělo to vadu.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

A tento zoufale neefektivní Kocourkov vede k objevnému zjištění, že gymnazisté mají o něco lepší výsledky než dálkaři. Tato "informace" stojí daňové poplatníky řádově stovky milionů. Jinak je jakékoli využití takzvané státní maturity pro nějaké systémové změny ve školství nulové.

Ygrain řekl(a)...

Cože, už zase? Kdepak udělali inženýři z NDR chybu tentokrát, nebo je to ta stejná, co loni?

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

P.S. Jakýkoli soudně uvažující manažer by takto neefektivní divizi OKAMŽITĚ zrušil a rozprášil. Tj. dnes má být Cermat zrušen, večer bude pozdě.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Bělecký, nová maturita přinesla poprvé závaznou metodiku hodnocení písemných prací, metodiku poučenou na letitých zkušeností ze zahraničí, což je věc zcela zásadní a takřka revoluční. Jako celek pak nová maturita přinesla obrat ve výuce předmětu, a to žádoucí obrat k vlastnímu textu. Současně ukázala a doložila slabiny jak stávající výuky češtiny, tak celého vzdělávacího systému. Kdyby jí nebylo, většina maturantů by se začínala drtit desítky stránek literárněhistorických poznatků (a nic víc) a hodnocení slohů by - když to mírně přeženu - mnohde stálo na počtu pravopisných chyb. Jestli tomu nerozumíte, tak se prosím k maturitě nevyjadřujte.

krtek řekl(a)...

Pane Šteffle, kdybyste si pozorně přečetl, co píšu, tak by Vám z toho vyšlo, že dražší, ale spolehlivější, řešení preferuji. A panu Zelenému, ani Cermatu nevyčítám. Naopak vyčítám, že bylo zvoleno levnější řešení, které vždy, kdy je potřeba, selhává. Posílání přihlášených žáků na JPZ, skenování písemných prací.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Já se k maturitě, pane Soukale, vyjadřuji zejména jako občan platící daně, nikoli jako češtinář. Trvám na tom, že celá záležitost je nefunkční a neefektivní, tj. vynaložené náklady, energie, úsilí, čas a nervy zúčastněných nestojí za nicotné výstupy a výsledky. Kromě toho přenesení hodnocení mimo školu opravdu nepovažuji za přínos, hodnotit žáka má ten, kdo ho vyučuje, což je jeden z axiomů pedagogiky. Dále jde o prvek silné státní centralizace, což je v rozporu s demokratickým principem subsidiarity a pedagogické autonomie škol. Tolik ve zkratce. Čili kritizuji obecné principy, nikoli výuku češtiny, to bych si nedovolil. Pokud tomu nerozumíte, tak se prosím k principům a k efektivitě státní maturity nevyjadřujte.

Tajný Učitel řekl(a)...

metodiku poučenou na letitých zkušeností ze zahraničí, což je věc zcela zásadní a takřka revoluční.

Škoda, že se páni centralisté nepoučili z "letitých zkušeností ze zahraničí" ohledem high stakes testů.

Josef Soukal řekl(a)...

Pane Bělecký, uvedl jsem vám zcela konkrétní zásadní výstupy. Je vaší chybou, že je odmítáte brát v potaz, ať už z apriorní maturitní antipatie, nebo proto, že něčemu nerozumíte. Takže nekritizoval jste výuku češtiny, jak se domníváte, ale něco úplně jiného. A v tom jste úplně mimo a navíc svůj nepodložený názor tvrdošíjně opakujete.

Ygrain řekl(a)...

Jojo, seděli tu včera do půl sedmé. Možná by bylo lepší zjišťovat, jestli na některé škole vůbec byli schopni oskenovat už odpoledne.

Josef Soukal řekl(a)...

Při psaní poslední reakce na komentáře p. Běleckého jsem se dopustil bezděčného omylu. Opravuji tedy formulaci "takže jste nekritizoval výuku češtiny..." na "takže jste nekritizoval obecné principy...". Za omyl se omlouvám.

Robert Havlásek řekl(a)...

No, ono by stačilo, kdyby sw na DDT uložil již jednou naskenované práce do mezipaměti (např. ve formě silně šifrovaného souboru) a při neodeslání dávky by se o toto odeslání automaticky periodicky pokoušel. A komisaři by mohli jít domů.
Aktuálně je situace taková, že když už skener papíry vezme bez problémů (ne třeba dva naráz), všech 17x4x2=136 obrázků musí komisař ručně proklikat (="schválit"), pak odeslat do Cermatu. A když se spojení nepodaří, tak se celý postup opakuje (skenujeme znovu, proklikáváme znovu, ...)
Že Cermatu začne po 800 naskenovaných učebnách systém lagovat, je sice tristní, ale z lidského hlediska pochopitelné. Ale systém formálních pravidel při uploadu fakt nechápu.

Okomentovat