23.4.18

Václav Štefan: 'Míst je dost.' Ministerstvo často odmítá povolit soukromé ZŠ, k Ústavnímu soudu míří další stížnost

Do soukromých základních škol většinou rodiče posílají své děti kvůli alternativnímu způsobu výuky. Jenže podle státu je kapacita základních škol dostatečná a nové často odmítá povolit. Letos zatím ministerstvo školství zapsalo 14 nových soukromých zařízení, stejný počet uchazečů odmítlo. Jak zjistil Radiožurnál, kvůli této praktice zamířila k Ústavnímu soudu na resort další stížnost.Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

„Podali jsme ústavní stížnost. Z našeho pohledu je to politická zakázka. Není vůle na tom, aby děti angažovaných rodičů se odlévaly do jiných systémů,“ řekla Radiožurnálu zakladatelka společnosti Via Cordata Pavla Sadilová.

Po Ústavním soudu žádá, aby rozhodnutí ministerstva zrušil. Stejně tak požaduje zrušení části školského zákona. Konkrétně tu pasáž, která resortu umožňuje odmítnout zápis školy do rejstříku v případě, že to není v souladu s dlouhodobým záměrem vzdělávání Česka nebo kraje.

Podobný návrh už loni podala taky skupina senátorů. Ministerstvo školství odmítá, že by vzniku soukromých zařízení bránilo.

„Jsou ale oblasti, kde jsou kapacity naplněny. Tam ministerstvo školství v souladu s dlouhodobým záměrem tyto školy nezapisuje,“ vysvětlil náměstek resortu Václav Pícl z ČSSD.
Žádné komentáře:

Okomentovat