23.4.18

Táňa Králová: Řemeslo je sexy, ale rozhodně ne každé. Zájem vyučit se v tradičních oborech stále klesá, netáhne už ani automechanik

Stará generace řemeslníků končí, mladí zedníci, řezníci či tesaři ale nepřicházejí. Současná sháňka po šikovných dává naději, že řemeslné profese v Česku nevymizí. Zachraňují je i lidé s diplomem.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Podle šéfa Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karla Havlíčka se konečně zastavil celkový pokles absolventů učňovských škol, u některých oborů dokonce roste. "Zejména v těch, které jsou spjaté s moderními technologiemi a zajímavými výdělky. Jsou to hlavně elektrotechnika či strojírenství. Dělníci, kteří ovládají technologie pro Průmysl 4.0, pak pracují takřka v laboratořích," říká Havlíček.

Jenže lidé na práci, natož kvalifikovaní, nejsou. A firmy kvůli jejich nedostatku musí odmítat zakázky.

Zručného elektrikáře, tesaře, pokrývače, natěrače oken, malíře či ševce dnes aby člověk pohledal. Na vymření jsou kameníci, soudě podle vyučených mladých lidí. Loni tento obor ukončili v celé republice dva učni. "Trvale klesá také počet absolventů zednických, instalatérských, malířských a lakýrnických profesí," konstatuje Havlíček. Skoro nikdo nechce dělat řezníka, masokombináty se proto upínají ke zručným posilám z Mongolska. Ještě v roce 2005 se řezníkem vyučilo 235 mladých lidí, loni jen 87. Naopak ožívá zájem o pekařské řemeslo a drží se cukráři. Některá řemesla se ovšem dají dělat i bez výučního listu. Rukama se dobrovolně živí třeba i vysokoškoláci s diplomem.

Žádné komentáře:

Okomentovat