20.4.18

Šárka Mrázová: Úloha s traktorem nutí žáky přemýšlet. Některé školy přípravu nezvládají, říká garant přijímaček

Šéf Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Jiří Zíka věří, že jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory donutí školy k lepší přípravě žáků. "Bohužel to některé nezvládají, a tak rodičům, kteří jsou ambiciózní a chtějí své dítě dostat na gymnázia, speciálně na víceletá, nezbývá nic jiného než využít přípravné kurzy," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. Cermat připravil a vyhodnocuje testy z matematiky a češtiny, které jsou podle kritiků příliš složité.

Z rozhovoru v Aktuálně.cz vybíráme:

Na to si stěžují kritici zkoušek - že příprava negativně ovlivňuje celkovou výuku. Někteří učitelé připravují děti od osmičky rovnou na testy a na další nezbývá čas…

Víte, musím se pousmát. Předtím než se zavedly jednotné přijímací zkoušky, neexistovala žádná vnější motivace, byla jen výrazná snaha docílit co nejlepších známek. Přijímací zkoušky, jak věřím, donutí školy lépe žáky připravovat. Bohužel to některé nezvládají, a tak rodičům, kteří jsou ambiciózní a chtějí své dítě dostat na gymnázia, speciálně na víceletá, nezbývá nic jiného než využít přípravné kurzy. Všude se píše, jaký je zájem o doučovací kurzy. To není kritika testů.

Chyba je tedy ve školách a v jejich výuce?

Ano, vzdělávací systém mnohde nepřipravuje děti na to, co mají vědět, a neučí kritickému myšlení. My po nich nechceme nic jiného než pochopit zadání a umět aplikovat známá pravidla. Dokonce i v matematice se snažíme dávat úlohy praktického ražení. Například u kritizované úlohy přezdívané Traktor musel uchazeč přemýšlet, jak vypadá kolo traktoru, že se jedná o kruh, a když je osa zadního kola osou kruhu, že musí spočítat poloměr kruhu, aby věděl, jak vysoko nad zemí je. Nutíme je, aby nad úlohou uvažovali, a ne jen aplikovali vzoreček teoretického matematického příkladu.


2 komentáře:

Tajný Učitel řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Nicka Pytlik řekl(a)...

Úloha s traktorem nutí žáky přemýšlet.

A o čem? Pytlici by řekli, že jediní, komu se teď kouří z hlavy, jsou odborníci na vzdělání, konzultanti a auditoři. Po tom vzedmutí jejich mozkové aktivity spojeným s karnevaslovou čepičkou s deklíkem se jim měl dát nějaký čas, tak pět šest let, na relaxaci a tak nějak celkové zklidnění. Pokud to tímto tempem půjde dál, zřejmě se intelektuálně zcela vysílí. Jestli k tomu tedy už nedošlo.

Okomentovat