9.4.18

Šárka Mrázová: Stovkám dětských skupin hrozí existenční problémy. Stát neví z čeho je platit až skončí dotace z EU

Dětské skupiny, které zajišťují péči o děti od jednoho roku věku, mohou mít po skončení evropských dotací existenční problémy. Stát proto řeší, jak a z čeho by se měly v budoucnu platit. Ministerstvo práce uvažuje o přesunutí peněz z fondu pro nezaměstnanost. Jednat o tom bude ministryně práce Jaroslava Němcová se šéfem školství Robertem Plagou.


Z článku v iHNed.cz vybíráme:

"Zákon o dětských skupinách financování z národních zdrojů vůbec neřeší. Pokud skončí evropské dotace, tak žádné jiné nejsou legislativně nachystány," upozorňuje Daniela Vašíčková, předsedkyně sítě Moje dětská skupina. Ministerstvo práce a sociálních věcí proto v těchto týdnech připravuje návrhy, jak skupiny podpořit. Jeden z nich říká, že by se peníze, původně připravené na snižování nezaměstnanosti, přesunuly právě na podporu dětských skupin. Těch v Česku od roku 2014 funguje už 600 a chodí do nich devět tisíc dětí.

Prioritou MPSV je podporovat menší skupiny do dvanácti dětí. Podle ministryně v demisi Jaroslavy Němcové (ANO) by se mohl podpořit provoz již fungujících dětských skupin i rozvoj nových. A tím i rodiče s dětmi, které ještě nepatří do školky. Kolik peněz by od státu šlo, zatím není jasné. Němcová o tom bude jednat s šéfem resortu školství Robertem Plagou (ANO) 24. dubna na ministerstvu školství. "Všechny strany se shodují na udržitelnosti dětských skupin i po roce 2022," sdělila HN.


5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Stát neví z čeho je platit až skončí dotace z EU

Vypadá to, že stát je blbec, prostěěě.

Eva Adamová řekl(a)...

A už stát ví, z čeho bude platit asistenty pedagoga alias školní asistenty, speciální pedagogy a školní psychology, doučování, chůvy v MŠ a dalších věcí, které se nyní platí z šablon, čili rovněž z dotací EU?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jste mi to vzala z klavesnice.
Kdyz se spostela inkluze, jedna z myvh pripominek byla: vse ze stat. rozpoctu, eu penize na tresinky na dortu. Hergot, ja si otevru vestirnu.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Věštění má místo tam, kde je poměrně vysoká míra nahodilosti. U událostí se směřováním zřejmým postačí přiměřeně střízlivá úvaha. Stát by měl přejít na antabus. Vylije si hlavu kdečím, aniž by měl na zaplacení útraty.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Co třeba z "nedočerpaných prostředků na mezinárodní spolupráci ve vědě a výzkumu.
Zbývajících 100 milionů korun pak půjde na vrub investičnímu programu pro vysoké školy" ?

Okomentovat