10.4.18

Šárka Mrázová: Stálo by to miliardy a ty děti se ještě ani nenarodily. Poslanci rozhodnou o školkách pro dvouleté

Ministr školství v demisi Robert Plaga (ANO) je proti tomu, aby školky plošně a povinně přijímaly dvouleté děti. Řadě odborníků a učitelů se ale nelíbí právě slovo "povinnost". Poslanec a předseda školského výboru Václav Klaus ml. (ODS) si myslí, že pro zrušení této povinnosti získá ve sněmovně podporu.

Z článku v iHNed.cz vybíráme:

Řadě odborníků a učitelů se ale nelíbí právě slovo "povinnost". A Plaga jim dává za pravdu. "Vybudování potřebných kapacit by stálo přes 10 miliard korun, posílení pedagogického sboru další miliardy," řekl HN ministr. Podle ministerstva školství jde o hrubý odhad, reálné výdaje není možné nyní vyčíslit. Děti se ještě nenarodily, stát se nemůže rodičů zeptat, zda svého práva na umístění dítěte využijí.(...)

Obdobnou částku ministerstvo odhadovalo, když návrh prošel před dvěma lety sněmovnou. "Peníze by na posílení školek podle něj šly především z IROP (Integrovaného regionálního operačního programu) a dalších evropských programů. IROP ale poslal zatím jen 2,5 miliardy," řekla HN Valachová. S tím, že další slíbené peníze nedodal. Valachová má ale informace, že nyní připravuje dalších pět miliard. Kdyby se podle ní přidaly další dotace, vyšplhala by se podpora do roku 2020 na potřebných 10 miliard.

Žádné komentáře:

Okomentovat