11.4.18

Roman Kantor: Zvýší se s nárůstem platů učitelů i kvalita vzdělávání?

V posledním půlroce na sebe naši učitelé znatelně upozornili. Konečně si na ně vzpomněli politici, neboť vzdělání nikdy není marná investice.

Nikdo nepochybuje o tom, že učitelé byli dlouhá léta finančně podhodnoceni. Přesto dál učili, jak uměli. Příliš si nestěžovali, neboť slušnost jim velela plnit své povinnosti bez zbytečných řečí. Sotva mohli zamknout třídy, poslat žáky domů a okázale stávkovat. Hněv rodičů by je ukamenoval. Dřívější nadšení, s jakým zahajovali své hodiny, pomalu ustupovalo. Školští úředníci je znovu zahlcovali podivnými úkoly, které přicházely s nástupem každého nového ministra školství, od Lišky a Dobeše přes Chládka až po Valachovou, od rámcových vzdělávacích plánů až po (ne)slavnou inkluzi. Učitelům zatím přibývaly nové vrásky a šedly dříve tmavé vlasy. Stále slabší žáci bez studijních předpokladů, ale s vydatným sebevědomím, se ucházejí o maturitu. Učitelé s pětadvacetiletou praxí se nestačí divit, co je dnes ve škole možné. Nekázeň. Šikana. Kouření. Alkohol. Drogy. A teď učte. S radostí. Nadšením. S uspokojením. Učitel se zvolna proměňuje v kouzelníka.

Veřejnost očekává, že s postupným zvyšováním učitelských platů se bude automaticky zvyšovat i kvalita dosud stagnujícího vzdělávání. Že žáci budou od zítřka nosit domů lepší známky a budou toho více znát a umět. Že úspěšnost u maturit zázračně poroste. Přitom je učitel téměř koncovým hráčem při vzdělávání žáků, sotva může i jeho zvýšené pracovní úsilí změnit vše, co léta přežívalo a tiše se tolerovalo. Narušit současnou mentalitu mladých lidí ve školních lavicích, kteří se zapomněli učit, aktivně zvládat přirozené překážky, směřovat k náročným cílům, motivovat se k vyšším výkonům bude nadlidský úkol, avšak ne zcela nemožný. Záleží na správném nastavení vzájemně se prostupujících stupňů našeho vzdělávacího systému.

Je třeba skončit s jeho nešťastnými dílčími a neprověřenými změnami vedoucími nejčastěji do pekla. To není úkol pro učitele. Společnost, přesněji zodpovědná vláda a ministerstvo školství, musí v této době prozíravě určit, jakých hodnot chce při vzdělávání docílit. Stačí navázat na vše osvědčené a užitečné, respektovat vše nové a potřebné. Je to běh na velmi dlouhou vzdálenost, ale začít se musí dnes.

9 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Veřejnost očekává, že s postupným zvyšováním učitelských platů se bude automaticky zvyšovat i kvalita dosud stagnujícího vzdělávání. Že žáci budou od zítřka nosit domů lepší známky a budou toho více znát a umět. Že úspěšnost u maturit zázračně poroste."

Já si myslím, že rozumná část veřejnosti nic takového, jako je zlepšování známek, neočekává. Ono je to totiž většinou tak, že dobrý a náročný učitel většinou i spravedlivě známkuje a obhájí si i horší známky, které je nucen některým žákům udělit. Naopak učitel slabý, který si není jistý v kramflecích, známkuje spíše mírně, aby si nezadělal u rodičů na problémy.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Naopak učitel slabý, který si není jistý v kramflecích, známkuje spíše mírně

Učitel rozumný rozdává jen jednušky. Čímž se stává učitelem široko daleko ze všech nejoblíbenějším a žádaným nad míru. Což ocení zejména maturanti v profilové části. Semináře narvány, a hvězda učitelova stoupá vzhůru. Absolventi umějí text odstrkat na žádanou pozici mezerníkem, kliknout na volbu pěkně obarveného grafu s třírozměrným efektem, obarvit i červené oči na fotce, a použít tag <b> a <font>. Slušné osobní hodnocení zaručeno.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jestli máte někdo čas - prosím, najděte mi adekvátní odezvu na zvedání platů lékařů, policistů, celníků nebo prodavaček. Tedy požadavek (veřejný) na zvyšování se kvality práce v návaznosti na zvedání platu.
To není nic proti zkvalitňování práce, jenže takto to přeci vůbec nelze stavět.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pytlíku, ještě jste zapomněl na jeden druh oblíbenosti. já ho právě zažívám. když jste dlouho na nemocenské, žáci s lítostí vzpomínají na vynikající ,nyní právě neučící, pančelku. Což se ihned změní, když nastoupíte do práce a začnete mít hloupé požadavky, jako tužka v penálu nebo domácí úkol zadaný před čtrnácti dny.

krtek řekl(a)...

A co poslanci a soudci? Ti se zvyšujícím se platem kvalitu zvyšovat nemusí?

Nicka Pytlik řekl(a)...

A co poslanci a soudci?

Ti už dávno kvalitní jsou. A to tak, že kvalinější už ani být nemohou.
Tady se pořád hovoří o platech učitelů a kvalitě jejich práce. A co ředitelé škol a inspektoři? Těm se přidávat nebude? Tak aspoň dva knedlíky a trochu omáčky...

poste.restante řekl(a)...

Zvýší se s nárůstem platů učitelů i kvalita vzdělávání?

Inu, možná.
Asi ne tak, že by najednou nosili žáci více jedniček a počty neúspěšných maturantů klesly na polovinu současného stavu.

Jenže my jsme nyní v situaci, kdy je otázku třeba formulovat jinak.

Poklesne kvalita vzdělávání, pokud nedojde k navýšení platů učitelů?

Odpověď zní - jednoznačně ANO.

Učitelstvo stárne. Každý rok stoupne průměrný věk českých učitelů - právě o ten rok.
Základem na většině škol je generace padesátníků plus minus nějakých 5 let.
Staří matadoři odcházejí do důchodu a noví elévové, kteří by přinesli ty skvělé a nové "metody", nebo aspoň nasáli učitelské know-how od těch starých pardálů, tak nějak nejsou.
A proč by taky měli být.

Čirou náhodou jsem se dostal k informaci o platu úřednice městského úřadu v nejmenovaném městě. Nástup po mateřské, předchozí praxe cca rok a něco. Vzdělání DiS. Zařazení referentka, žádní podřízení.
Základ 25 000,- plus osobní příplatek 7 000,- Případné další odměny možné.
No řekněte, kolegové, "kdo z Vás to má"? :-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici se hlásí. Necelé dva roky před důchodem v po-ho-dě.
Dvanáctá platová třída, sedmý platový stupeň, 33 930 káčé hrubého.

mirek vaněk řekl(a)...

Ono to chce ještě zrušit státní maturitu a přijímačky a hned bude stačit učitel bez vzdělání. A tomu zvedneme úvazek, aby si ty peníze zasloužil. To se pane ušetří peněz na učitelích. A dáme ty peníze úředníkům. Nebo tablety do škol.
Když nebudou kvalitní učitelé, nebudou kvalitní školy. A za pár let naše děti budou chodit do škol postavených čínským mecenášem a Unicef bude dělat dobročinné kampaně pro české děti.

Okomentovat