8.4.18

Radka Hrdinová: Povinná školka platí i pro děti žijící v zahraničí, úřady rozesílají pokuty

Povinná předškolní docházka se v Česku se paradoxně vztahuje i na děti, které trvale žijí v zahraničí. Fyzicky tyto děti sice do české školky docházet nemusí, mají ale povinnost dostavit se k zápisu. Pokud rodiče své potomky do školky nezapíší, mohou dostat od úřadů pokutu, přestože jejich děti nikdy v Česku nežily.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Na poště obálka s pruhem a v něm obvinění z toho, že porušila zákon. To se však Iva Vokurková dozvěděla až po několika týdnech. Žije totiž už šest let ve Francii a její matce pošta dopis určený do vlastních rukou nevydala. „Psala jsem hned e-mail na magistrát Hradce Králové, volala jsem tam, úřednice byly ochotné, ale nemohly mi pomoct. Soukromé informace mohou podávat, jen když se člověk na úřad dostaví s identifikačním dokladem,“ říká Iva Vokurková.

Pár týdnů, dokud jí pošta nehodila dopis do schránky jako nedoručený, tak žila ve strachu. „Pod vlivem informací z médií jsem si už malovala nejhorší exekuční scénáře,“ říká.

Místo toho jí magistrát Hradce Králové, kde má ona a její syn (ten má dvojí občanství a adresu tu má jeho matka právě kvůli němu) trvalé bydliště, vyměřil pokutu 500 korun. Za to, že svého syna nezapsala k povinné předškolní docházce. Ta je od letošního školního roku v Česku povinná pro všechny pětileté děti.

4 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pokud rodiče své potomky do školky nezapíší, mohou dostat od úřadů pokutu, přestože jejich děti nikdy v Česku nežily.

To by pytliky zajímalo, co tomu říkají rodiče třeba malýxh Papuánců nebo Enuitů.

Ferda44 řekl(a)...


Žádosti o úhradu pokut zasílat doporučeně a do vlastních pazourů jisté Valachové - ta to všecko zažídí.
V případě menšin kopii zaslat i jisté ministerské poradkyni Laurenčíkové.

Ygrain řekl(a)...

Vidím, že jsme opravdu ve Valachstánu.

Jiří Kostečka řekl(a)...

Větší kravinu (pane Wagnere, dovolil byste na PI i o hodně peprnější výraz?) jsem už dlouho neviděl.
Učím v Austrálii a na Novém Zélandu už druhý rok češtinu děti českých matek a otců, tu česko-australských, tu česko-novozélandských, tu česko-francouzských, tu česko-japonských aj.
Představa, že jim dojde obálka s pruhem jen proto, že jejich dětem český rodič zajistil z nejlepších vlasteneckých pohnutek – a podle platných zákonů naší země – české občanství kromě občanství země druhého partnera (Japonsko aj.) a kromě občanství země narození (Austrálie, Nový Zéland), mě doslova šokuje. Kam jsme to už/až krucinál došli? Pokuta za to, že rodilý Čech či Češka přihlásili svoje dítě i k českému občanství? Pokuta za to, že se čeští rodiče snaží ze všech sil budovat češtinu svých dětí v drtivé konkurenci angličtiny?? Jsme my Češi, tolik se honosící zdravým selským rozumem, ještě vůbec normální???

Okomentovat