10.4.18

Radka Hrdinová: Jak správně učit děti (rozhovor s neuropsychologem)

Výsledky testů PISA neříkají nic o ekonomické budoucnosti státu, tvrdí americký neurolog Steve Hughes. Učení se testy považuje za slepou uličku, která nepomáhá dětem k lepšímu vzdělání, spíše naopak. „Česká republika není jedinou zemí, která se tímto směrem vydala. Uděláte to a za deset let se budete divit, co se s vaším školstvím stalo,“ říká Hughes, který se při hledání správné školy pro svou dceru nadchl pro Montessori pedagogiku a dnes o ní přednáší po světě.

Z rozhovoru v MF DNES vybíráme:

Říkáte, že pokud je matematika vykládána jako abstraktní předmět, tak mu porozumí pouze třetina dětí?

Nejde jen o matematiku. Odpovídající kombinaci inteligence a temperamentu, která umožňuje úspěch v konvenční škole, má zhruba třetina dětí. Další třetina dětí je to schopná tolerovat, pro zbytek je to ale velmi tvrdá zkušenost, protože je škola nutí hrát hru, ve které nemohou vyhrát. A je to do značné míry právě kvůli testům, kvůli neustálému poměřování. Přitom nejde jen o IQ, ale i o osobnostní rysy. Pro úspěch je důležitá například i pečlivost nebo opatrnost. Jenže přemýšlet o vzdělávání tímto způsobem je složitější než podívat se na to, jak si děti vedou v testech.

V čem konkrétně testování školy mění k horšímu?

Budu mluvit z vlastní zkušenosti. Do školy jsem chodil v 60. letech na předměstí Minneapolis. Moje školní zkušenost byla krásná. Pořád si pamatuji na skvělého učitele, který měl na starosti školní kapelu. Experimentovali jsme, jezdili jsme na lyže, chodili jsme na exkurze, které s klasickým vzděláváním moc nesouvisely. Dodnes si ze střední školy pamatuji na exkurzi do výpočetního centra, bylo to moje první setkání s počítačem, byl jsem tím fascinovaný. Ano, dělali jsme i testy. Ale škola byla hlavně o sportu, o muzice, debatním týmu, výměnných pobytech, novinovém klubu. Takových klubů bylo u nás ve škole patnáct. To je to, na co si ze střední školy pamatuji. Jenže tyto aktivity přestaly být až tak relevantní ve chvíli, kdy stoupla důležitost testů. A přitom to jsou všechno aktivity, které člověka rozvíjejí. Stačí se podívat na to, co udělala politika No child left behind, kterou v roce 2001 vyhlásil George Bush. Děti se soustředí na testy, ostatní šlo stranou. Nyní máme školy, které se podobají víc vojenskému táboru. Jenže když pak děti především z chudého prostředí, které natrénovaly na testy, jdou na univerzitu, velká část z nich selže. Samotné skóre v testech nestačí, pokud se nenaučí být samostatné, umět si rozvrhnout čas nebo stanovit priority. Když ve škole dělají, co se jim řekne, nepomáhá to.

9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jenže když pak děti především z chudého prostředí, které natrénovaly na testy, jdou na univerzitu, velká část z nich selže.

Vskutku? To možná v té vaší Americe, pane.
V Česku jsou děti z chudého prostředí samostané a cílevědomé docela dostatečně.
Škoda že pytlici neumějí po americku. Hned by se amerického neuropsychologa zeptali, jestli neví, jak si mozek člověka vytvoří vztahy a vazby mezi pojmy, které nemá ve svojí paměti zapamatované nazpaměť.
A také by se zeptali, od kterého věku asi tak si dítě má rozhodovat o svém životě. Jako že, co si uvaří, kdy si přepere prádlo, a tak nějak podobně.

poste.restante řekl(a)...

Uděláte to a za deset let se budete divit, co se s vaším školstvím stalo

No, my se divíme už teď.
Fungující systém školství a práce s dětmi jsme dokázali degenerovat téměř na ten americký.
Jen ty detekční rámy a ochranka nám, zatím, chybí.

Tajný Učitel řekl(a)...

Fungující systém školství a práce s dětmi jsme dokázali degenerovat téměř na ten americký.

Proto ta poslední rána z milosti až tak nevadí.

Ygrain řekl(a)...

"Ale škola byla hlavně o sportu, o muzice, debatním týmu, výměnných pobytech, novinovém klubu."

A znalosti potřebné pro studium neuropsychologie pán získal kde?

Tajný Učitel řekl(a)...

Zřejmě na škole, kde se pán neuropsychologii učil.

krtek řekl(a)...

Rozhovor k ... Závěr:učit důsledně individuálně v Montessoriho školách. Vynikající rady od odborníka.

krtek řekl(a)...

No jistě. On ten pán pracuje pro Montessori: https://ami-global.org/communication/dr-steve-hughes-heads-ami-global-research-committee cíl: One of the questions AMI asked itself a few years ago was 'how can we reach scientists, researchers and universities throughout the world to establish Montessori scientific pedagogy as an integral of education departments? How can we be heard louder in the field of education?' The start of the answer has come with the establishment of the AMI Global Research Committee. Here Steve Hughes explains the committee's spheres of activity.
Takže nejde o výzkum, ale propagaci. Proč ti novináři všemu tak naletí...

Nicka Pytlik řekl(a)...

škola byla hlavně o sportu, o muzice, debatním týmu, výměnných pobytech, novinovém klubu

Toť pytliků sen.
Nakročeno je dobře. Najdou se třídy, které pytlici nevídají třeba měsíc v kuse.

Ygrain řekl(a)...

"Zřejmě na škole, kde se pán neuropsychologii učil."

A šel na tu školu bez znalosti chemie, biologie atd. Jasně. Až budete odcházet na odpočinek, můžete si přivydělat prodejem jistého orgánu, který je u vás zcela neopotřebený. Aspoň pak budete mít na tu něhu.

Okomentovat