3.4.18

Radio Wave: „Našel jsem Kryšpína.“ Ve slezském Těrlicku se děti z děcáku starají o malé autisty

„Jmenuju se Pavel a jsem tu, abych pomáhal druhým lidem,“ řekne malý kluk a odběhne zpět do tělocvičny, kde si společně hraje různorodá parta děcek. Ojedinělý projekt z Ostravska, kdy „problémové“ děti pomáhají dětem s postižením, dokazuje, že inkluze a integrace nemusí být jen prázdně znějící slova.
Z článku Alžběty Medkové na webu Českého rozhlasu vybíráme:

„Kluci si z toho do budoucna odnášejí, že jsou pro někoho užiteční, že jejich život může mít smysl,“ vysvětluje Mikoláš. „Taky mají svoje problémy, ale tady vidí, že jsou lidé, kteří řeší ještě mnohem závažnější věci. A také na společných akcích s rodinami autistických dětí vidí, jak fungují normální rodinné vztahy. Mnoho z nich totiž pochází z rodin, kde takové vazby nejsou,“ doplňuje ho Marie Gerdová.

Děti s autismem bývají často osamělé, je pro ně těžké najít si kamarády nebo partnery. Tady najednou potkávají lidi, kteří se s nimi baví bez předsudků. „To je na tom to nejcennější, že tu nikdo není sám. Vždycky se najde někdo, kdo si s druhým pokecá a utěší ho, když je třeba smutný. Ať už je to kluk z Těrlicka, nebo z Adama,“ shodují se Gerdová s Mikolášem.Žádné komentáře:

Okomentovat