16.4.18

Petr Záleský: Konkurzy na ředitele jsou zmanipulované, tvrdí šéfové škol i člen komise

V průměru až osm z deseti aktuálních konkurzů na místa ředitelů škol v Královéhradeckém kraji je údajně zmanipulováno. Tvrdí to někteří svědci konkurzů, obavy potvrzují i stávající šéfové škol a podpořil je dokonce člen komise pro rozvoj školství. První várku ředitelů má rada kraje vybrat dnes.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

MF DNES se však podařilo získat svědectví jednoho z přísedících členů komise, který bez obalu popsal, jak jeden „cinknutý“ konkurz vypadal.

„Z pěti členů komise dva hlasovali, že ten člověk vůbec není vhodný pro místo ředitele a konkurzu by se ani neměl účastnit. Jenže zbývající tři jej rovnou doporučili jako nejlepšího, tedy za ředitele. Je to docela jednoduché, paní Berdychová a vedoucí školského odboru si s sebou vezmou jakéhokoli spřízněného člověka - většinou ředitele jiné školy, který se buď hlásí do konkurzu, nebo žádá kraj o dotaci - a další dva nemají šanci nic změnit. Už jsem měl dopředu informace, že ten uchazeč je domluvený ‚kůň‘, což se jen potvrdilo,“ uvedl zdroj redakce.

Zároveň zdůraznil, že vítězný účastník nesplňuje ani zákonem daný požadavek pěti let v řídicí funkci, a dokonce ani pedagogickou praxi: „Ví o tom i hejtman, tak rozzlobeného jsem jej ještě neviděl. Myslím, že i on je z tohoto postupu rozčarován. Alespoň z něj mám dobrý pocit, protože se stará.“(...)

Berdychová podle jeho slov jezdila po městech a s jejich představiteli jednala o tom, jak jsou spokojeni s vedením škol. Tomu přikládala velkou váhu. „To sice ještě nezavání manipulacemi, ale zásadním způsobem to ovlivňuje sympatie nebo antipatie ke stávajícím ředitelům i uchazečům o jejich pozici,“ říká člen komise.

Zdroj redakce se domnívá, že schůzky s vedením měst, kde se schyluje ke konkurzu na místo ředitele školy, mají zásadní charakter: „Jeden starosta mi popisoval, že přijela delegace kraje a rovnou se jej zeptala, koho chce, aby v konkurzu vyhrál.“


2 komentáře:

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Koho umístí výběrová komise na nějaké místo je úplně jedno, v podstatě jsou to taková malá divadélka. Sejde se poměrně početná partička a ta vytvoří pořadí. O tom kdo skutečně vstoupí do ředitelny jako vítěz, ale ze zákona nakonec rozhoduje zřizovatel, tedy rada města nebo kraje. Takže výběrová komise je jenom síto, kterým nemusí každý projít. Dále už záleží na zřizovateli a pořadí určené komisí je jen a pouze doporučení! Takže trochu netuším, o čem ten článek vlastně je.

mirek vaněk řekl(a)...

A jen v Karlovarském kraji?

Okomentovat