3.4.18

Pavla Lioliasová: Začínají zápisy do prvních tříd. Děti se k nim dostavit nemusí, stačí rodný list

Rozpoznat geometrické tvary nebo barvy. I to je jedna z dovedností, kterou učitelky u dětí prověřují při zápisech do základních škol. Zápisy mají školy naplánované od úterý do konce dubna. Podle odhadů ministerstva školství jde asi o 135 tisíc dětí, pětina z nich dostane odklad.
Z doprovodného článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Podle prezidentky Asociace ředitelů základních škol Hany Stýblové děti k zápisům většinou chodí osobně: „Den zápisu v povinné školní docházce je pro dítě velmi důležitým dnem. Rodina by ho tak měla prožít, měla se v tom hektickém dnu trochu zastavit. Ten den je takový motivační, je to poprvé, co se z něj ještě nestane školák, ale je to ten první krok k tomu.“

Ministerstvo školství loni termín zápisů přesunulo z ledna na duben. Úřad si od toho sliboval menší počet žádostí o odklad. To se nestalo. Dětí, které do první třídy nastoupí až v sedmi letech, naopak přibylo. Ministerstvo přínos změny termínu zatím hodnotit nechce.

„Vyrovnat vstupní předpoklady dětí pro základní vzdělávání by měl pomoci také povinný poslední ročník předškolního vzdělávání. Je proto předčasné vyhodnocovat již nyní nějaké zásadní závěry,“ říká mluvčí Jarmila Balážová.

4 komentáře:

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ano, zrušme i ten poslední iniciační rituál, o kterém se trubci domnívají, že ho moderní společnost nepotřebuje.
Ptejme se po důvodu.
nacházím ho v kauze cca dva roky staré, týká se romského etnika.
Končíme s poslední možností zjistit, že dítě pro školu prostě není připravené - jakékoli dítě, jakékoli národnosti i etnika.(bohužel MŠ sice pár dětí vychytají, nemusí všechny. Myšlenka - on to za ty tři měsíce dožene je stále v těchto školkách aktuální). Místo soustředění se na to, že naopak by školky měly přesvědčovat rodiče, že jejich dítě opravdu odklad nepotřebuje.Těch je nejvíc.

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Když nemusí k zápisu, tak na co ten zápis teda je? Tak nestačilo by těm dětem poslat jenom něco jako povolávací rozkaz? Bóže co tohle je zase za nápad!! A to už tam ani není Kateřina. Je vidět, že paskřivci žijí na Ministerstvu jako zomie - ministr neministr.
Také jste si někdo myslel, že třeba GDPR bude dobré na to aby po 10 letech zastavil tu kravinu s povinným posíláním školních matrik 2x ročně, do nějakého superpočítače. Jenže se tím halt někdo v Prágu dobře živí, tak co bysme nebuzerovali dvakrát za rok školy. K čemu jim ty data jsou, to jsme se nikdy nedozvěděli.

V. řekl(a)...

Také jste si někdo myslel, že třeba GDPR bude dobré 
Ne.

mirek vaněk řekl(a)...

Pochopte, že rozhodují úředníci, které nikdo nezná. Jen ministři se střídají. A pokud začnou dělat pořádek dopadnou špatně(Chládek je v čerstvé paměti).
Pokud dítě nemusí k zápisu, tak pak je zápis úplně zbytečný. Mají vůbec školky nějakou pravomoc, jak donutit děti chodit do školky? Když sociálka je bezzubá a jedná až se toho chopí média.

Okomentovat