9.4.18

Otevřený dopis iniciativy Otevřeno a České středoškolské unie: odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním

Z otevřeného dopisu vybíráme: "V programovém prohlášení vlády uvádíte, že resort školství je pro vládu prioritou. Skutečnost, že si vláda pro druhé největší škrty vybrala právě resort, který za kvalitní školství a budoucnost naší země zodpovídá, v nás - žácích, studentech a budoucích učitelích - vyvolává v tomto ohledu významné pochybnosti. Jsme silně přesvědčeni, že namísto škrtů v již tolik podfinancovaném resortu (dle dat z mezinárodních srovnání patří ČR mezi státy OECD k zemím s nejnižším objemem veřejných výdajů na vzdělávání) by mělo dojít k rapidnímu navýšení jeho rozpočtu. Za nepřijatelný v této souvislosti považujeme i argument, že se jedná o prostředky, které MŠMT nebylo schopno v minulých letech vyčerpat. V tomto případě požadujeme, aby vláda našla cestu pro jejich efektivní využití zpět v oblasti vzdělávání a školství."


Vážený pan Ing. Andrej Babiš
předseda vlády České republiky
Úřad vlády České republiky
nábřeží Edvarda Beneše 4
Praha 1 - Malá Strana, 118 01

Otevřený dopis iniciativy Otevřeno a České středoškolské unie: odmítáme levnou jízdu za horším vzděláním

Vážený pane předsedo vlády Babiši, vážení členové vlády,

obracíme se na Vás jménem studentů učitelských oborů sdružených v organizaci za kvalitní pedagogické fakulty Otevřeno, z. s., a žáků středních škol sdružených ve studentském spolku za kvalitní vzdělávání Česká středoškolská unie, z. s., a to ve věci usnesení vlády ze dne 27. března 2018. Tímto usnesením vláda České republiky rozhodla o zavedení nové slevy z jízdného ve vlacích a autobusech pro seniory, děti, žáky a studenty prostřednictvím snížení výdajů v roce 2018 v jednotlivých kapitolách státního rozpočtu. Jakožto zástupci studentů a žáků dlouhodobě usilující o zvýšení výdajů v dramaticky podfinancovaném resortu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (dále jen “MŠMT”) jsme nuceni vyslovit svůj nesouhlas se škrtem právě v kapitole MŠMT, který činí celých 400 000 000 Kč, a který je ze všech škrtů v pořadí druhý nejvyšší.

V programovém prohlášení vlády uvádíte, že resort školství je pro vládu prioritou. Skutečnost, že si vláda pro druhé největší škrty vybrala právě resort, který za kvalitní školství a budoucnost naší země zodpovídá, v nás - žácích, studentech a budoucích učitelích - vyvolává v tomto ohledu významné pochybnosti. Jsme silně přesvědčeni, že namísto škrtů v již tolik podfinancovaném resortu (dle dat z mezinárodních srovnání patří ČR mezi státy OECD k zemím s nejnižším objemem veřejných výdajů na vzdělávání) by mělo dojít k rapidnímu navýšení jeho rozpočtu. Za nepřijatelný v této souvislosti považujeme i argument, že se jedná o prostředky, které MŠMT nebylo schopno v minulých letech vyčerpat. V tomto případě požadujeme, aby vláda našla cestu pro jejich efektivní využití pět v oblasti vzdělávání a školství.

Vážený pane předsedo vlády, vážení členové vlády, v kontextu stavu českého vzdělávání si dovolujeme konstatovat, že „levná jízda za horším vzděláním” se Česku z dlouhodobého hlediska nemusí vyplatit. Z výše zmíněných důvodů si proto dovolujeme vznést apel na to, aby:

  1. vláda revokovala Usnesení ze dne 27. března o zavedení nové slevy z jízdného ve vlacích a autobusech pro seniory, děti, žáky a studenty, v rámci něhož se v rozpočtu MŠMT škrtá ve výši 400 000 000 Kč, a výdaje spojené s dalšími vládními usneseními vláda vyhledala v jiných kapitolách státního rozpočtu;
  2. vláda našla cestu, jak efektivně využít prostředky z kapitoly MŠMT opět v oblast vzdělávání;
  3. vláda zamezila jakýmkoliv dalším škrtům v resortu MŠMT a dlouhodobě prosazovala celkové zvýšení investic do vzdělávání s cílem zvyšování kvality celého vzdělávacího systému ČR.

Děkujeme.

Studenti pedagogických fakult sdružení v iniciativě Otevřeno, z. s.
Žáci a studenti středních škol v zastoupení Českou středoškolskou unií, z. s.


3 komentáře:

Zdeněk Nutz řekl(a)...

Vykradli jsme Vám účet. Ale nic se neděje, stejně to byly peníze, které jste nepotřebovali a nevyčerpali, takže sory jako......

Pavel Doležel řekl(a)...

Pane Nutzi, nedělejte ze sebe kašpara. Nikdo vám účet nevykradl.

Jiri Janecek řekl(a)...

No, 400 milionu je celkem dost i v rozpoctu skolstvi. Je to vic nez desetkrat vic, nez staly ty propagacni spoty k inkluzi...
Taky vubec netusim, jaka je situace s zakovskym jizdnym ted a jaka ma byt pristi rok...

Co jsem si byl schopen zjistit, tak zaka stredni skoly z Prahy stoji dnes dojizdeni do skoly 260 Kc/mesic. Zaka treba z Branisovic 780 Kc na mesic, at jezdi do Znojma nebo do Brna. Nevim, jestli krok vlady jde k tomu, aby se to zlepsilo, nebo aby to tak aspon zustalo.

Nejak to byt musi, lepit to tim, co jde kde vzit neni optimalni, ale celkem by mne zajimalo, jestli si clenove CSU treba prave z tech Branisovic uvedomuji, ze by taky mohli jezdit do skoly za dospelackych 1040 Kc na mesic...

Okomentovat