4.4.18

Mirka Salavová: Žáci vtipkují, že po žních půjdou k Turkovi, říká nejoblíbenější učitel

Už 20 let se snaží David Turek, učitel Základní školy T. G. Masaryka a gymnázia Česká Kamenice, vnášet do vyučovacích hodin humor. „Držím se hesla škola hrou a také legrácek. Žáci vtipkují, že po žních půjdou k Turkovi,“ usmívá se vítěz ankety Zlatý Ámos pro nejoblíbenějšího učitele v Česku.

Z rozhovoru v iDNES.cz vybíráme:

Dříve byl učitel silnou autoritou. Dnes se zdá, že přichází doba, kdy si čím dál častěji rodiče i žáci na některé postupy učitelů stěžují a řeší je rovnou s vedením školy. Vnímáte to?
Použiji slova ministra školství Roberta Plagy, který nám při Zlatém Ámosovi řekl, že u nás hokeji a školství rozumí naprosto každý. Je to možná tím, že školou každý prošel, a proto si mnozí myslí, že vědí, jak se to má dělat dobře. Já mám naštěstí skvělou třídu žáků i jejich rodičů. Pro děti chci udělat takové prostředí, aby se jim ve škole líbilo a aby se rády učily, to je pro mě důležité.


Průměrný hrubý plat učitele na základní škole je okolo 25 tisíc korun. Byť se celkem pravidelně zvyšuje, myslíte, že jsou učitelé ohodnoceni adekvátně?
Ne. I když se jim zvedal plat, pořád to není ono. Vidím to u sebe v rodině. Mám úžasně nadanou dceru, která nyní studuje v Praze mediální komunikaci, a potřebujeme peníze na její studia. Platy nám nestačí, proto máme s manželkou ještě brigádu – jeden vchod paneláku, kde uklízíme. I dcera chodí na brigády. Byli bychom všichni rádi, kdybychom nemuseli přemýšlet, co můžeme koupit a co ne, na druhou stranu někteří lidé jsou na tom mnohem hůř.

Žádné komentáře:

Okomentovat