9.4.18

Michaela Kabátová: Postrach přijímaček: test z počtů

Deváťáci zažijí tento týden krušné chvíle. Ti z nich, kteří chtějí studovat na střední škole, budou muset podstoupit jednotné přijímací zkoušky z českého jazyka a matematiky. První kolo startuje ve čtvrtek.

„Připravuji neteř na přijímací zkoušky na střední školu. Všechny dostupné testy máme hotové, nemáte někdo k dispozici nějaké další? Bereme cokoliv,“ ptá se Dagmar v diskusním fóru.

Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Zrovna v matematice dopadají žáci hůře. Co se týká lepších výsledků, průměrná úspěšnost byla vloni 46,3 procenta a český jazyk zvládli žáci s 60procentní úspěšností.

Lehce přes 70 procent žáků se hlásilo ze základních škol na střední odborné školy, téměř 27 procent na gymnázia. Podle Kartouse je zájem především o všeobecné vzdělávací programy: „Je to dlouhodobý trend, který kopíruje měnící se strukturu ekonomiky a přesun těžiště do oblasti služeb. Zatímco vzdělávací systém na to adekvátně nereagoval a udržuje strukturu středního školství v podobě z 20. století, rodiče a žáci svými preferencemi tento stav potvrzují.“

Co se týče odborných škol, vedou podle Kartouse IT obory. Zástupci zaměstnavatelů si stěžují, že zájem o ty vyložené technické uvadá. „Neoprávněně je střední odborné školství považováno za něco podřadného,“ myslí si Vít Jásek z Unie zaměstnavatelských svazů. Rodiče podle něho potomky přemlouvají, aby studovali obor, díky kterému si v budoucnu najdou teplé a čisté kancelářské místo.(...)

Podle Zíky je tlak na potomky někdy na škodu: „Děti jsou frustrované tím, že je rodiče nutí, aby navštěvovaly doučovací kurzy a dostaly se na víceletá gymnázia. Řekl bych, že to těm dětem příliš neprospívá.“ Když už, měli by si rodiče dát pozor, zda se doučování nesoustředí pouze na procvičování testů.

1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

Dporučuji paní redaktorce, aby si ten test z "počtů", který dělají páťáci u přijímaček s kolegy v redakci zkusili. Zajímalo by mne jesli by byla jejich průměrná úspěšnost alespoň těch 46 %. O tom , že by zvládli češtinu na víc než na 60 % nepochybuji.

Okomentovat