6.4.18

Michaela Kabátová: Boj o zápis do lepších škol začal

Amálka z pražské Lhotky oslavila šesté narozeniny a již brzy se z ní stane školačka. Tento týden šla k zápisu do první třídy. „Do školy se těší. I k zápisu si chtěla vzít aktovku s dinosaurem, kterou jsme jí pořídili na září. Paní učitelka jí řekla, ať nakreslí postavu pána, ptala se jí na písmenka. Povídaly si také o bráchovi Albertovi, jestli je starší, nebo mladší než ona,“ vypráví tatínek Martin. Ve stejné situaci bude do konce dubna asi 135 tisíc dětí, které se narodily od 1. září 2011 do 31. srpna 2012. Přesný termín zápisů určují ředitelé škol.

Z článku v Lidových novinách vybíráme:

Zápisy se navíc druhý rok po sobě konají místo v lednu až v dubnu. „Ve vývoji předškolních dětí je velmi znát každý měsíc navíc. Více času proto pomůže také rodičům, kteří pro své dítě zvažují například odklad,“říká k posunutí zápisů náměstek ministra školství pro řízení sekce vzdělávání Václav Pícl.

Že ale kombinace obojího počet odkladů výrazně srazí, odborníci nepředpokládají.

„Stejně naprostá většina dětí poslední rok do mateřské školy chodila. Takže ty rozdíly budou minimální. Možná u někoho se to individuálně může projevit, ale že by to bylo jakkoli měřitelné z hlediska populačního ročníku, to ne,“myslí si Tomáš Feřtek ze vzdělávací společnosti EDUin.(...)

„Rozdíly mezi jednotlivými základními školami jsou bohužel velké a rodiče to vědí. Ministerstvo školství by se mělo snažit, aby měly všechny srovnatelně dobrou úroveň a rodiče o výběru vůbec nemuseli přemýšlet,“řekla nedávno LN Jana Straková z Ústavu výzkumu a rozvoje vzdělávání Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy, podle níž selekce prvňáků rozdíl mezi školami nezdravě prohlubuje.

Většina prvňáků ještě tak jako tak nastoupí do přeplněných tříd. Výjimkou skutečně není, že učitelé vykládají látku i třiceti dětem naráz.


2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"Rozdíly mezi jednotlivými základními školami jsou bohužel velké a rodiče to vědí."

A největší průšvih je, že i rozdíly mezi jednotlivými učiteli na téže škole jsou velké, ...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Velké jsou také rozdíly mezi rodiči.
Pytlici se za ta leta učitelování setkali dokonce i s rodiči zcela normálními.
Tedy rozumnými, kultivovanými a především spolupracujícími...

Okomentovat