9.4.18

Michaela Bůnová: Liberální příručku o výchově mládeže kritizuje Šabatová i exšéfka Klokánků

Do případu kritizované příručky o výchově teenagerů se vložila ombudsmanka Anna Šabatová. Některé pasáže považuje za problematické, chce proto jednat s ministerstvem práce. Na úřad se už obrátila i exšéfka Klokánku Marie Vodičková. Podle advokátky Veroniky Němečkové ale materiál jen poukazuje na to, že by dospívající měli mít možnost rozhodovat o svém životě.

Z článku v iDNES.cz vybíráme:

Podle advokátky Veroniky Němečkové, která se zabývá rodinným právem, příručka neříká, že se stát nemá starat o patnáctileté narkomany, ale nechat dítě, které ukončí povinnou školní docházku, rozhodnout o svém životě. I kdyby to znamenalo, že bude žít na ulici.

„Řešením takové situace není sebrat dítě a zavřít ho do ústavu proti jeho vůli, ale je potřeba respektovat jeho rozhodnutí. Dobří rodiče by měli dítěti, které nikoho neohrožuje a neškodí společnosti, nechat se rozhodnout o svém životě. Nikdo ale neříká, že máme nechat takové děti například volně páchat trestnou činnost. Každá svoboda má své limity a pokud páchá trestnou činnost, pak již překračuje hranice svobodného rozhodnutí o vlastní osobě,“ míní Němečková.

Metodika podle ní směřuje proti tomu, že řada kurátorů automaticky posílá děti s problémovým chováním do ústavů, aniž by jejich případ detailněji prozkoumali a pokusili se o nějaké řešení, protože tak je to pro ně jednodušší. „Bohužel tuto praxi podporují v některých případech i soudy svým rozhodováním,“ uvedla advokátka.

2 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Dospívající nemohou plně rozhodovat o své budoucnosti. Pokud nemají 18 let mají spoustu právních omezení. Tady není o čem diskutovat, pokud tohle nechcete prolomit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

není o čem diskutovat, pokud tohle nechcete prolomit.

Pytlici by prolamovali, až by brečeli.
Volební právo od šestnácti let nejméně. Plná trestní odpovědnost od patnácti, poloviční sazby od dvanácti. A především žádná povinná školní docházka. Ani když se člověk sám na školu přihlásí. Žákem ano! Ale chodit tam? Proč?

Okomentovat